« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Karabıyık'tan istifa açıklaması

Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, istifa edip etmeyeceğiyle ilgili olarak, “2012 yılında genel kurula gelir, 'Bir daha yokum' diyebilirsiniz, bu bir vedadır. 2012 yılını bulmadan gider genel kurula veda edersiniz. Bu da bir vedadır” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
KARABIYIK 5 YILLIK DÖNEMLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Üsküdar'daki Volley Hotel'de basın mensuplarıyla değerlendirme toplantısı yapan Karabıyık, geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında istifa ettiği şeklinde çıkan haberin hatırlatılması üzerine, “İstifa etmiş bir kişi Vakıfbank ile sponsorluk anlaşması yapabilir mi? Orada 'Bir gün veda olabilir' dedim. Veda şu olur. Biz bu görevi genel kuruldan 2012'ye kadar aldık. 2012 yılında genel kurula gelir, 'Bir daha yokum' diyebilirsiniz, bu bir vedadır. 2012 yılını bulmadan gider genel kurula veda edersiniz. Bu da bir vedadır. Bunların hiçbiri istifa değildir” diye konuştu.

Karabıyık, “2012'de aday olmazsanız, birini işaret edecek misiniz” sorusu üzerine, “2012 gelsin bakalım. 2012'de gider miyiz, gitmez miyiz, 2012'ye kalır mıyım, kalmaz mıyım belli değil. Dışardan biriyim ben, geçmişimde voleybol oynamış, hakemlik yapmış biri değilim, misafirim. Misafir kendince bir program çizer. Gittiği yerde ev sahibi tavır koyarsa, kaşını gözünü ekşitirse bu program bitmeden de son bulabilir. O işe yönelik heyecanını kaybeder gider. Doğru işler yapmak için misafiriz, ama benim doğrum kesin doğru değildir” şeklinde konuştu.

YABANCI OYUNCU KONTENJANI TARTIŞMASI

Erol Ünal Karabıyık, yabancı oyuncu kısıtlaması konusunda yönetim kurulu üyelerinde veya voleybol camiasından muhtelif kesimlerinden insanlar arasında görüş ayrılıklarının olmasının çok doğal olduğunu söyledi.

İnsanların farklı düşünmesinin gelişmeyi sağlayacağını kaydeden Karabıyık, yabancı sayısının 2 1 olacağı kararını 2009 Mayıs'ta aldıklarını vurguladı.

Önlerinde 1-6 Mayıs 2012'da İstanbul'da 2012 Londra Olimpiyatları Bayanlar Avrupa Kıta Eleme Müsabakaları olduğunu vurgulayan Karabıyık, şöyle devam etti:
“50 yılın rüyasını gerçekleştirme hedefimiz var. Kulüpler de 'Avrupa kupalarında başarılı olalım, yabancı oyuncu sayımızı kısıtlamayın' diyorlar. Sonuna kadar bu görüşü de destekliyorum, kulüp başarıları da Türk voleybolunun başarısıdır. Kulüplere destek verme adına Avrupa kupalarında oynayacak yabancı sayısına kısıtlama getirmiyoruz, 6 yabancı oyuncu transfer edebiliyorlar. Sınırlamayı sadece Türkiye Ligi'nde getiriyoruz. 12 takımlı ligde 36 Türk oyuncu yerine 48 Türk yer alsın. 3'de 1 oranı olimpiyata gidişimize yüzde 1 artı şans getirecekse bunu kulüplerimiz de desteklemesi gerekiyor. Avrupa Şampiyonaları her yıl oluyor. Olimpiyat elemeleri 4 yılda bir oluyor. 2012'yi ıskalamayalım. Kulüplerden bu anlayışı bekliyoruz.”

Erol Ünal Karabıyık, geçen yıl “Üst düzey yabancı ligde oynamayacaksa gelir mi” denildiğini, Fenerbahçe Acıbadem'in 5 yabancısının hiç de problem çıkmadan geldiğini vurgulayarak, “Şimdi bu yıl 'Takımda sürekli yer almazsa başarılı olmuyor' diyorlar. Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom ile Fenerbahçe Acıbadem'in oynadığı Avrupa Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali'nde 5. sette Fenerbahçe de alabilirdi. O zaman yabancı sınırlamasıyla ilgili hiçbir sorun yoktu. Bu karar Türk voleybolunun olimpiyata gitme durumunu yüzde 1 arttır. Yönetim kurulu içinde kulüplerin arzusunun yerine getirilmesini doğru olacağını savunan arkadaşlar var. Bir televizyon kanalında 'istifa etti' haberi yayınlandı. Nereden çıktı bilmiyorum” diye konuştu.

“HERKES BENİ SEVMEK ZORUNDA DEĞİL”

Bir gazetecinin, “Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Mehmet Ali Aydınlar ile tartışmanız hangi boyutta. Geçen maçta Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ile yabancı olayını konuştular” şeklindeki sorusu üzerine Karabıyık, şöyle konuştu:
“O gün benimle ilgili bir hayli yakınmada bulunmuşlar. Ama sürekli yakınıyorlar, daha üst seviyede de yakınıyorlar. Herkes beni sevmek zorunda değil. Kulüplerin en üst düzey yetkilileriyle konuşuyorum, bana tepki gösteren yok şu ana kadar. Bir Fenerbahçe ile son zamanda konuşmadım. Kulüplerden 'Yabancı konusu eğer buna sebep olacaksa senin dediğin olsun, razıyız' diyenler de 'Serbest bırak sen de kurtul biz de kurtulalım' diyenler de oluyor. Geçmişte milli takımların olimpiyat mücadelesi için ulusal liglerini iptal eden ülkeler oldu.”

Bir soru üzerine Mehmet Ali Aydınlar'ın “2 1 olursa sponsorluktan çekilirim” diye söylediği şeklinde bir bilginin kendisine ulaşmadığını kaydeden Karabıyık, “Burada asıl olan şu; bizim Mehmet Ali Bey ve diğer sponsorları ve kulüpleri de ikna edebilmemiz. Biz sizin uluslararası başarılarınız için sonuna kadar arkanızdayız, ne olur siz de şu olimpiyat rüyamızla ilgili anlayışla karşılayın, bir noktada buluşmak asıl olan. Bu, 'Asarım keserim bırakıp giderim' gibi restleşmelere gitmez. Spor adamına yakışmaz. Bir taraftan çok ciddi transferler yapılıyor. Geçen yıl da Mehmet Ali Bey '3 1 olmazsa bırakacağım diyor' diye söyleniyordu. Aynı heyecanla çok ciddi mücadele verdi” diye konuştu.
Karabıyık, “Bu konuda referandum yapmayı düşünür müsünüz”' sorusuna ise “Bunu düşünmüyorum. Halkın sesini dinlemek bir genel kurul demek. Gerekirse onu da yaparız” dedi.

Erol Ünal Karabıyık, 2008'den sonra hakem eğitimini yeniden yapılandırdıklarını, hakemlerin ücretlerinde önemli artışlar yaptıklarını söyledi.

Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom Bayan Voleybol Takımı Antrenörü Giovanni Guidetti'nin Fenerbahçe Acıbadem maçında yaptığı hareketle ilgili olarak, konunun incelenip, ceza kuruluna gönderilebileceğini kaydeden Karabıyık, “kadın-bayan” tartışmasında görüşünün “bayan” denilmesinden yana olduğunu, bayan sporcularla yaptıkları ankette de yüksek oranda bayan denilmesini istediklerini kaydetti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz