Dünya Haberleri

DÜNYA

  Karabağ sorunu çözülüyor

  Zeynep GÜRCANLI / ANKARA
  22 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ekim 1997 - 00:01

  Kafkasya'daki en büyük sorunlardan biri olan Karabağ krizi, sonunda çözülme yoluna girdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Hürriyet'e, Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in sorunun çözümü konusunda ‘ilke mutabakatına vardıklarını’ açıkladı. Avrupa Konseyi'nin 9-10 Ekim tarihlerinde Strasbourg'da yapılan toplantısına katılan Aliyev ile Petrosyan arasındaki görüşmede varılan mutabakat, Ermeniler'in Azerbaycan'da işgal ettikleri 8 bölgenin 6'sından geri çekilmelerini, Dağlık Karabağ'ın statüsünün belirlenmesinin ise ‘daha sonraya bırakılmasını’ öngörüyor. AGİT Minsk Grubu tarafından oluşturulan, Azeri ve Ermeni Cumhurbaşkanları tarafından da ‘ilke olarak’ kabul edilen plan şu unsurlardan oluşuyor:

  Ermeniler, Azerbaycan'da işgal ettikleri Kelbecer, Fuzuli, Kubatlı, Cebrail, Zangelan ve Agdam'dan çekilecekler.

  İşgal nedeniyle buradan kaçan Azeriler topraklarına geri dönecek.

  Ermeni işgali altındaki Laçin ve Şuşa ise şimdilik boşaltılmıyor. Ancak bu iki bölgeye AGİT barış gücü konuşlandırılacak. Böylece Ermenistan ile Karabağ Ermenileri arasındaki koridor korunmuş olacak.

  Dağlık Karabağ'ın statüsünün belirlenmesi ise ‘daha ileri bir aşamada görüşülmek üzere’ sonraya bırakılacak.

  Çekilme işlemi sona erer ermez, Azerbaycan ve Ermenistan birbirlerine uyguladıkları ambargoyu karşılıklı olarak kaldıracaklar. Bu aşamada, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulması da öngörülüyor.

  CEM: KAPIYI AÇARIZ

  Aliyev ve Petrosyan'ın vardıkları ‘ilke mutabakatının’ önünde tek engel olarak, Karabağ Ermenileri'nin tavrı yer alıyor. Henüz Karabağ Ermenileri, Ermenistan'ın kabul ettikleri çizgiye gelmiş değil. Ancak gerek ABD, gerekse Avrupa ülkeleri Karabağ Ermenileri üzerindeki baskıyı sürdürüyorlar.

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem de Hürriyet'e yaptığı açıklamada, söz konusu mutabakatı ‘çok olumlu’ olarak değerlendirdi. Cem, bu mutabakatın uygulanmasının Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların çözülmesine yol açacağını, bunun da Türkiye'nin Ermenistan sınırını açması önündeki engeli kaldıracağını söyledi. CemErmeniler’in çekilme işlemi gerçekleşirse, Türkiye'nin kapıyı açması önündeki engel de kalkmış olur' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı