ERZİNCAN HABERLERİ

Karaağaç Pîr-i Sâmi Hz. Kur’an Kursu Ve İlim Araştırma Merkezi Yenileniyor

IHA
03.10.2015 - 14:30Son Güncelleme : 03.10.2015 - 14:31

YENİ YAPILACAK OLAN KARAAĞAÇ KUR'AN KURSU

IHA

1960’tan beri Erzincan’ın öncü Kuran kurslarından olan Karaağaç Pîr-i Sâmi Hz. Kur’an Kursu, uzun yıllardır verdiği hizmete ara verip tekrar yapılmak üzere yıkıldı.
Yıkımı gerçekleştirilen merkez hakkında açıklamada bulunan Erzincan Diyanet İşleri Başkanlığı İl Müftülüğü şu bilgilendirmelerde bulundu; “ 1960’lı yıllarda, toprağa ekilen tohum misali, önce İmam Hatip Lisesi, sonra İmam Hatip Yatılı Erkek Öğrenci Yurdu sonra da gündüzlü ve yatılı erkek Kur’an kursu olarak 2014 yılına kadar ilimizin manevi açıdan donanımlı, çok kıymetli talebeler, ilim adamları, hafızlar ve Kur’an okuyan neslin öncülüğünü yapmada önemli bir misyon ve vizyonu üstlenmiş olan Karaağaç Kur’an Kursu’muz, depremler ve yoğunluklu kullanım nedeniyle ekonomik ömrünü tamamladığından yıkımı gerçekleştirilmiştir.
Son yıllarda müftülüğümüzün koordinesinde, şehrimizin doğu tarafında Süreyya Hanım Kız Kur’an Kursu, batı istikametinde Recep Demir Erkek Kur’an Kursu olarak, biri kız ve diğeri de Erkek 150-200’er kişilik kapasite ile hizmet veren kurslarımız, Her Mahalleye Bir Kur’an Kursu projemiz ve şehrin batı girişinden Üniversite Camii, doğu girişinden ise Yeni Sanayii Camii, mimarileriyle tarihi ve kültürel derinlikli ilimizi süslemiştir.
Türkiye Diyanet Vakfı Erzincan Şubesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı Erzincan İl Müftülüğü bünyesinde hizmet ve faaliyette bulunmak üzere yapımı tasarlanan ve inşaatı başlama aşamasına gelen Karaağaç Pîr-i Sâmi Hz. Kur’an Kursu ve İlim Araştırma Merkezi inşaatı başlama aşamasına gelmiş olup, hayırsever vatandaşlarımızın yardımlarına arz edilmiştir.
Mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfı’na ait 1.045,27 m2 arsa vasıflı taşınmaz üzerinde 3.500 m2 inşaat alanına sahip, 100 kişilik yatılı Karaağaç Pîr-i Sâmi Hz. Kur’an Kursu ve İlim Araştırma Merkezi, Hafızlık ve Hafızlık Sonrası Meslekî Eğitim Kursu’nun verileceği, Kütüphane, Etüt Salonu, Mûsikî Salonu, Çok Amaçlı Spor Salonu ve Türkiye Diyanet Vakfı Erzincan Şubesi’nin de içerisinde bulunacağı İlim ve irfân yuvası olarak halkımızın hizmetine sunulabilmesi için değerli yardımsever kardeşlerimizin desteklerine ihtiyacımız vardır.
Konu ile alakalı olarak değerlendirmelerde bulunan Erzincan İl Müftümüz Yavuz Karabayır ise; “Allah (c.c.) sizden inananları ve kendilerine ilim verilenleri derecelerle yükseltir!” ilâhî düsturundan hareketle ve içerisinde “Ey Rabbim! İlmimi artır!” Diyen gönüllerin eğitim ve öğretime tabi tutulacağı, “…Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” bilincinin oluşturulacağı ve bu bilinçle hayata kazandırılacak olan kıymetli vatan evlatlarının yetiştirileceği ilim ve irfân mektebimize yapılacak maddî- manevi her türden destek, şüphesiz Rabbimiz katında hüsn-ü kabul görecek ve bir sadaka-i câriye hükmünde halkımıza hizmet verecektir.
Öyle ki; Abdullah İbn-i Mes’ûd (r.a.) den rivâyet edildiğine göre, Resûlullâh (s.a.v.) efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
“Yalnız şu iki kimseye gıptâ edilir: Allâh’ın kendisine ihsan buyurduğu malı hak yolunda harcayıp tüketen kimse ve Allâh’ın kendisine verdiği ilimle yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına da öğreten kimse!”
Yine Ebû Hureyre (r.a.)’den rivâyet edildiğine göre, Resûlullâh (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kim ilim tahsile etmek için bir yola girerse, Allah’ta o kimseye cennetin yolunu kolaylaştırır.”
Bir diğer hadis-i Şerif’te ise yine Ebû Hureyre (r.a.) Efendimiz’ in; “İnsanoğlu öldüğü zaman bütün amellerinin sevabı sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, kendisinden istifade edilen ilim ve kendisine duâ eden sâlih bir evlat!” buyurduğu haber verilmiştir.
Bu düşünce ve mefkûre örgüsü, bilinci ve hayat tarzı için gayret ediyor, Rabbimizin değerli hayırsever vatandaşlarımızın da destekleriyle gayretlerimizi artırmayı hedefliyoruz. Allah’ımız bizleri buna muvaffak kılsın.
Çalışmalarımız doğrultusunda fizibilite, proje ve ihale çalışmalarımız sona ermek üzere olan ve temelinin atılmasına sayılı günler kala, hem ilimize manevi hizmette bulunmuş, ahirete göçtükten sonra bile hizmet vermeye devam eden, Muhammed Sâmi Erzincânî Hazretlerinin ismini yaşatmak, bir yandan da yakın tarihimizde ilimizin manevi damarını besleyen ve şimdi, haftalık derslerin verileceği (Tefsir-Hadis-Fıkıh vb.) kürsüler Pîr-i Sâmi Hz. Leri Karaağaç ilim Araştırma Merkezini hayırsever vatandaşlarımızın ve kadirşinas Erzincan’lıların kıymetli katkılarıyla inşa edeceğiz.
Karaağaç Pîr-i Sâmi Hz. Kur’an Kursu ve İlim Merkezi’mizin bir an önce yapımına başlanması ve muazzam bir hizmet yuvasına dönüşerek halkımızın istifadesine sunulması için Rabbimizin yardımını, hayırsever kardeşlerimizin desteklerini ve tüm Erzincan’lı duyarlı kardeşlerimizin maddi manevi her türlü katkı ve duâlarını yürekten arzu ediyor, kolaylıklar diliyoruz. Çalışmak bizden, muvaffakiyet Allah’tandır.” Dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzincan haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzincan ilinden Karaağaç Pîr-i Sâmi Hz. Kur’an Kursu Ve İlim Araştırma Merkezi Yenileniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ekim 2015 tarihinde saat 14 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karaağaç Pîr-i Sâmi Hz. Kur’an Kursu Ve İlim Araştırma Merkezi Yenileniyor haberi güncellenecektir.

  ERZİNCAN NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:25
  • Guneş
   06:04
  • Öğle
   12:25
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:25
  • Yatsı
   19:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı