Gündem Haberleri

  Kara Şövalye hakkında az bilinenler

  Hürriyet Haber
  23.07.2012 - 11:31 | Son Güncelleme:

  Joker'in ilham aldıkları, Christopher Nolan'ın ekibine izlettirdiği filmler, Türkiye'den Warner Bros'a isim hırsızlığı suçlaması... Batman üçlemesi hakkında az bilinenler...

  Yılın en çok merak edilen filmlerinden 'The Dark Knight Rises'ın Cuma günü Denver kentindeki ilk gösteriminde gerçekleşen saldırıda 12 kişinin öldü, 50'den fazla kişi yaralandı. Amerika saldırıyla sarsılsa da 'The Dark Knight Rises' tüm dünyada gösterime girmeye devam ediyor. Türkiye'de de bu hafta vizyona girecek film eleştirmenlerden tam not alırken filmle ilgili çıkan haber sayısı da hızla artıyor.

  Buzzfeed.com da Christopher Nolan’ın sinema tarihine geçen Batman üçlemesi hakkında bilinmeyenleri derledi. İşte bunlardan bazıları:

  1. Citizen Wayne
  Nolan, ‘Batman Begins’i çekerken daha özenli çalışmaları için oyunculara ve film ekibine ‘Bıçak Sırtı’nı (Blade Runner) izlettiği gibi, ‘The Dark Knight’ı çekerken de ‘Citizen Kane’, ‘A Clockworld Orange’, ‘King Kong’, ‘Black Sunday’, ‘Cat People’, ‘Heat’, ‘Stalag 17’ ve en önemlisi ‘Batman Begins’i izletti.

  2. IMAX kazası
  Filmin çekimi boyunca dünyada sadece 4 adet IMAX kamera vardı. Bir tanesi Swat araçları ve kamyonların takip sahnesinde parçalandı. Bir IMAX kamerası 500.000$ ediyor.

  3. Two-Face Bob Kennedy mi?
  ‘The Dark Knight’ta Harvey Dent’in makyajı Robert Kennedy’nin suratından ilham alınarak yapıldı.

  Kara Şövalye hakkında az bilinenler

  4. Joker hem holigan hem sanatçı
  Heath Ledger'ın, Joker karakterini canlandırırken ilham aldığı kişiler Sex Pistol’ın basçısı Syd Vicious ve ‘A Clockwork Orange’da Malcolm Mcdowell’ın canlandırdığı Alex karakteriydi.

  Kara Şövalye hakkında az bilinenler

  5. Iggy Pop’tan Joker’e kostüm
  Joker kostümünde yapımında ilham alınan kişiler Iggy Pop, Vivienne Westwood, Sex Pistol’ın vokali Johnny Rotten ve Alexander Mcqueen’di.

  6. Türkiye-Batman
  ‘The Dark Knight’ın Blue-Ray DVD’leri çıkmadan önce Warner Bros. Batmanlılar tarafından isim çalmak suçuyla dava edildi. Dava düştü.

  Kara Şövalye hakkında az bilinenler

  7. Batman Tony Soprano’ya karşı
  James Gandolfini, filmdeki ganster Sal Moroni için düşünülen isimler arasındaydı, ancak karakteri canlandıran isim Eric Roberts oldu.

  8. Hemşire Mathilda
  Joker’in hemşire olarak hastaneye geldiği sahnede kostümünün yaka kartında Mathilda yazıyordu. Mathilda, Heath Ledger’ın (Joker) kızının ismi

  Kara Şövalye hakkında az bilinenler

  (NTVMSNBC)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı