Dünya Haberleri

  ‘Kara Şahin’ ile enseden vurdular

  Uğur ERGAN/ANKARA
  25.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail’in 9 Türk’ün öldürüldüğü Mavi Marmara baskınıyla ilgili kendini suçsuz ilan eden ara raporunu açıklamasından sonra Türkiye Dışişleri Bakanlığı da 1 Eylül’de BM’ye verdiği ara raporu dün Anadolu Ajansı aracılığıyla dünya kamuoyuna duyurdu.

   

   

  İŞTE  BASKIN GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV 

   

  MAVİ MARMARA BASKININA AİT İLK FOTOĞRAFLAR 

  Baştan sona İsrail’i suçlayan raporda, İsrail’in baskında ölenlere tazminat ödeyip Türkiye’den açıkça özür dilemesinin uluslararası yükümlülük olduğu savunuldu.
  Mermi enseden girip boğazdan çıkmış
  Raporla ilgili bilgi veren bir yetkili, ilk 2 yolcunun İsrail askerleri gemi güvertesine henüz inmeden Kara Şahin (Black Hawk) helikopterlerinden açılan ateş sonucu öldüğünün otopsi raporuyla belirlendiğini söyledi. Aynı yetkili, “2 yolcuda da kurşun enseden girip boğazdan çıkmış. Bir diğer yolcu olan Cevdet Kılıçlar ise fotoğraf çekmek isterken alnının ortasından vurulup öldürülmüş” dedi.
  Bacak arasına metal dedektör
  Raporda, İsrail’in özellikle kadın yolculara kötü muamelede bulunduğu belirtildi. Durum, rapora şöyle yansıdı: “600 yolcunun acısı, İsrail’in Aşdod Limanı’nda da sürmüştür. Yolcuların çoğunluğu kelepçeli bırakılıp, soyularak aranmış, kadınlar erkek İsrail askerlerince cinsel açıdan aşağılayıcı muameleye tâbi tutulmuştur. Bir kadın gazeteciyi birden fazla defa soyup bacaklarının arasına bir metal dedektör yerleştirilmesini makul gösterecek hiçbir hukuki, ahlaki dayanak bulunmamaktadır.”

  Pervaneye halat dolanabilirdi

  “İsrail, Mavi Marmara’nın rotasının en sonunda Mısır’ın El Ariş Limanı olduğunu bilmesine rağmen baskını yaptı. Askeri müdahaleye gerek olmadan geminin pervanelerine halat dolandırılarak bile yol alması önlenebilirdi. İsrail’in amacı kan dökmekti.”

  Gül: İsrail, şımarık tavrını gösteriyor

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail’in Mavi Marmara saldırısına ilişkin hazırladığı raporla ilgili, “İsrail’in yaptıklarının uluslararası hukukla hiçbir ilgisi yoktur. İsrail’in açıkladığı bu rapor, hiçbir meşruiyeti, inandırıcılığı olmayan kendi belgesinden başka bir şey değildir, İsrail hükümetinin ne kadar dünyayı umursamaz ve uluslararası hukuku dikkate almayan şımarık tavrını gösteriyor” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı