Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kara Murat efsanesi geri dönüyor

BİRKAÇ gün önce Sabah ve Güneş gazetelerinde şöyle bir haber gözüme ilişti:<br><br>“Kara Murat geri dönüyor


“Rahmi Turan tarafından tarihi bir kahraman olarak yaratılan ve çizgi romanları yıllardır sevilerek okunan, daha önce defalarca filme çekilen ‘Kara Murat’ modern teknolojiyle yeniden sinemalarda yer almaya hazırlanıyor.”
Bu haber beni eski günlere götürdü.
* * *
“Kara Murat” bir döneme damgasını vuran bir efsanedir.
Bu efsaneyi ben yarattım.
1971 yılının son günleri yazmaya başladığım “Fatih’in Fedaisi Kara Murat” dizisi o tarihte Türkiye’nin en çok okunan romanı haline geldi.
Dönemin yüksek tirajlı, ünlü gazetesi Günaydın’da tefrika edilen Kara Murat’ın serüvenlerini okurlar heyecanla izlerken, Yeşilçam firmalarından film teklifi yağdı.
Ben, aynı zamanda arkadaşım olan Erler Film’in sahibi Türker İnanoğlu ile anlaşmayı tercih ettim.
Sonra, Kara Murat karakterini kimin canlandıracağını düşünmeye başladık. Türker Bey “Türk sinemasının en ünlü iki aktörü Yılmaz Güney ve Cüneyt Arkın’ın benim firmamla anlaşması var. Kara Murat rolünü bu ikisinden hangisine teklif edelim sence?” diye sordu.
Biz bunu düşünürken bir olay patlak verdi. Yılmaz Güney, o günlerde İstanbul’da İsrail Başkonsolosu Elrom’u kaçırıp öldüren terör lideri Mahir Çayan’a yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanıp hapse atıldı.
Böylece elimizde tek Kara Murat adayı kaldı. Cüneyt Arkın bu rolde büyük başarı kazandı.
* * *
1971-1980 yılları arasında sekiz Kara Murat filmi çevrildi. Türker İnanoğlu hiçbir masraftan kaçınmayarak Kara Murat filmlerini gerçekleştirdi. 1972 yılında vizyona giren “Kara Murat - Aşk ve Kan” filmi, o yılın gişe rekorunu kırdı. Kara Murat’ın sevgilisi rolünde Hale Soygazi oynamıştı. Onun ilk filmiydi.
1974 yılında Kara Murat’ın serüvenlerini haftalık dergi olarak yayınlamaya başladık. Bir süre sonra dergi, 140 bin gibi bir satış rekoruna imza attı.
Bu arada TOKER Yayınları, Kara Murat’ın 5 ayrı serüvenini kitap olarak yayınladı.
Çevrilen son Kara Murat filminden bu yana 30 yıl geçti... Ve bir gün beni “No 9” adlı yapım şirketinin yetkilileri aradı. “Kara Murat’ın serüvenlerini, modern teknolojiyle yeniden filme almak istiyoruz” dediler. Birkaç görüşmeden sonra anlaştık.
Kara Murat önce sinema filmi olarak hazırlanacak ve bu yılın aralık ayında vizyona sokulacak. Daha sonra, kahramanımızın değişik serüvenleri televizyon dizisi olarak çekilecek.
Eski yıllarda Cüneyt Arkın’ın oynadığı Kara Murat rolünü bu defa Fatih Usta canlandırıyor. Fatih Usta, adı gibi dövüş sanatları ustası...
Filmin fragmanları, genç rejisör Murat Vela Derman’ın yönetiminde hazırlandı. Çekim teknikleri ve aksiyon sahneleri etkileyiciydi. Ona Fransız aktör ve koreograf Cyril Raffaelli danışmanlık yaptı.
Film, yalnız aksiyona dayalı olmayacak ve duygu yüklü sahneler de bulunacak tabii ki...
Fragman bölümleri bir haftada tamamlanan “Kara Murat - Mora’nın Ateşi” filminin çekimlerine önümüzdeki ay Trabzon’da başlanacak ve aralık ayında vizyona girecek.
Genç ekibin başarı kazanacağına gönülden inanıyorum.
Bu arada şunu da söyleyeyim:
Kara Murat’ı yazmaya başladıktan bir süre sonra doğan oğlumun adı da Kara Murat’tır.
X