Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Kara deliklerde hayat var mı?

  Hürriyet Haber
  22.01.2016 - 08:28 | Son Güncelleme:

  Bazı kara deliklerde sıcaklığın 0 derece olduğunu belirten bilim insanları, bunun dünya büyüklüğünde bir gezegenin teorik olarak yaşamına olanak tanıyabileceğini belirtiyor.

  Çek Cumhuriyeti'nde araştırmalar yapan bilim insanları, kara deliklerdeki gezegenlerde yaşam olabileceğini ortaya koydu.

  Uzayın ortalama sıcaklığının eksi 270 derece olduğunu belirten bilim insanları, bazı kara deliklerde sıcaklığın 0 derece olduğunu, bunun da kara delik içerisindeki gezegenlerde "Güneş" etkisi yaratarak, yaşam formların oluşmasına imkan verebileceğini açıkladı.

  Güneş’ten 570 milyar kat parlak ‘süpernova’ keşfedildiGüneş’ten 570 milyar kat parlak ‘süpernova’ keşfedildi


  Palacky Üniversitesi'nde görev yapan Tomas Opatrny, kara delik içerisindeki bir gezegenin nispeten soğuk bir "Güneş"i ve sıcak bir gökyüzüne sahip olması durumunda oluşacak muhtemel senaryo için bir model hazırladı.

  Evrenin geri kalanındaki ortalama sıcaklığın -270 derece olduğunu ve bazı kara deliklerde sıcaklığın 0 derece olduğunu dikkate alan Opatrny, bu sıcaklık farkından hareketle Dünya'mız büyüklüğündeki bir gezegenin, Güneş büyüklüğündeki bir kara delikten 900 watt enerji elde edebileceğini hesapladı.

  Plüton gökkuşağı rengini aldıPlüton gökkuşağı rengini aldı

  Bu çok kısıtlı bir kaynak olsa da, yaşamın oluşabilmesi için -en azından kısa bir süreliğine- yeterli kabul ediliyor.

  Etiketler: uzay
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı