Kar vurdu, üretimde yüzde 20 azalma var

Hanife BAŞ
25.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çalışma ve ticaret hayatını olumsuz etkileyen kar yağışı, üretim, nakliyat ve ihracatta sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Personelin işe gidememesi nedeniyle birçok üretim merkezi düşük kapasite ile çalışmak zorunda kalıyor. Kötü hava şartlarından dolayı nakliyatın zamanında yapılamaması da, ihracat ve ithalatı aksatıyor.

NAKLİYECİLERE CEZA TEHLİKESİ:

Uluslararası Nakliyeciler Derneği(UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, üretimde sapmalar olması nedeniyle nakliyecilerin yüzde 20 düşük kapasite ile çalıştığını söyledi. Nakliyecilerin belli sürelerde yükleri taşıma zorunluluğu nedeniyle para cezalarıyla karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Nuhoğlu, "Uluslararası nakliyede belli kurallar var. İç gümrüklere belli saatlerde gitmek zorundasınız. Bu sürelere hava şartları nedeniyle uyulamadığı için ciddi para cezalarıyla karşı karşıyayız. Her gün gümrükten 2 bin araç giriş çıkışı oluyor. İki günde 4 bin araç mağdur olacak. Bu da 1 milyon 200 bin Euro para cezası anlamına geliyor. Sorunun halledilmesi için Müsteşarlığa yazı yazıyoruz" dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, nakliyede problem yaşadıklarını ancak en önemli sorunlarının üretim kapasitelerinin düşmesi olduğunun altını çizerek, ocakta hem hava şartları, hem de bayram tatili nedeniyle büyük üretim kaybına uğradıklarına dikkat çekti. "Ocakta işletmelerin büyük bir kısmı mali külfet altına girdi" diyen Satıcı, bu ayın hem üreticiler, hem ihracatçılar için kötü geçtiğini belirtti. Satıcı, çalışma zamanının sınırlandığını ancak işletmelerin sabit maliyetlerinin devam ettiğini dile getirerek, ihracatçıların bayram tatilinin üzerine hava şartlarının getirdiği yükle yorulduğunu ifade etti.

TEKSTİLCİLER ETKİLENDİ:

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği(TGSD) Başkanı Aynur Bektaş ise, hava şartları nedeniyle tekstil ve hazır giyimde kapasitenin yüzde 20 altında çalışıldığını belirterek, " Atölyeler genelde şehir merkezi dışında olduğu için işe gidiş gelişlerde sorunlar yaşandı" dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı