Ege Haberleri

EGE

  Kar süprizi

  Hürriyet Haber
  24 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 24 Aralık 2000 - 00:01

  Bayram ve yılbaşı tatili Ege Bölgesi’ne bembeyaz bir örtüyle geldi. Çocuklar karın tadını çıkarırken, yollara düşen tatilciler adeta çile çekti.

  EGE Bölgesi 10 günlük tatilin ilk gününde beyaza büründü. Yoğun kar yağışı bazı yollarda ulaşımı etkilerken, Meteoroloji karın arkasından yağmurun geleceğini, hava sıcaklığının biraz yükseleceğini açıkladı.

  Merkeze de yağdı

  DAHA bir hafta önce 19 derece sıcaklık nedeniyle baharı yaşayan İzmirliler, sabahın ilk saatlerinden itibaren mevsimin ilk karıyla tanıştı. Bornova, Buca ve Balçova'nın yüksek kesimlerine kar yağdı.

  Çocukların sevinci

  BÜTÜN doğa beyaza bürünürken çocuklar kendilerini sokak ve parklara atıp karın tadını çıkardı. Metrekareye Muğla'da 39, Aydın'da 17, Manisa'da 6, Uşak'ta 20, Denizli'de 22 kilogram yağış tespit edildi.

  Ege beyaza büründü

  SABUNCUBELİ'nin kar yüzünden trafiğe kapanmasının ardından, taşıtlar Menemen ve Kemalpaşa güzergahlarına yönlendirildi. Bu arada Spil Dağı da, beyaz güzelliği özleyenlerin akınına uğradı. Çocuklar ve gençler, dağ eteklerinde kartopu oynadı, kardan adam yaptı.Trafik ve Karayolları ekipleri tuzlama yaparken yol yaklaşık iki saat trafiğe kapalı kaldı. Daha sonra da zincirsiz araçların çıkışına izin verilmedi.

  EGE'yi etkisi altına alan soğuk hava, kar yağışını da getirdi. Aydın'da yıllar sonra yılın ilk karı yağdı, Paşa Yaylası beyaza büründü. Çanakkale ve ilçelerinde de etkili olan kar yağışı, Denizli'de yol kapattı.

  ÇAMELİ, Beyağaç, Acıpayam ilçelerinde kar kalınlığı 15 santimetrenin üzerine çıktı. Kent merkezi de beyaza büründü. Kar yerini yağmura bırakınca, kapanan köy yolları da açıldı.

  MANİSA'nın Alaşehir ilçe merkezinde kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı. Elektrik ve telefon telleri koptu. 20 dağ köyüne ulaşım kesildi. Azıtepe, Bahadır ve Dağarlar köylerinde de telefonlar sustu.

  MUĞLA'da sağanak yağış sürerken, bin 760 metre yüksekliğindeki Yılanlı Dağı'na mevsimin ilk karı yağdı. Uşak'ta kent merkezinde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Ekipler, Afyon ve İzmir yollarının trafiğe kapanmaması için çalışıyor. İZMİR, (DHA)

  Bayram yağmurlu

  İZMİR Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, İzmir’de hava sıcaklığının maksimum 7 derece olacağının tahmin edildiğini, metrekareye 4.5 kilogram yağış düştüğünü bildirdiler. Meteroloji yetkilileri bölgedeki hava durumuyla ilgili şu bilgiyi verdi:

  ‘‘MUĞLA'da geceden beri metrekareye 39, Aydın’da 17, Manisa’da 6 kilogram yağış tespit edildi. Uşak’ta kent merkezinin yüksek yerlerinde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaşırken, metrekareye 13 kilogram yağış düştü. Metrekareye 22 kilogram yağış düşen Denizli’de de bazı yerlerde kar kalınlığı 7 santimetreye yükseldi. Yağışlar zamanzaman karla karışık yağmur şeklinde de devam ediyor. Pazar günü de yağmur ve karla karışık yağmur yağışı devam edecek. Pazartesi yağışların ara vermesi, Salı günü lodosun da etkisiyle yağmur şeklinde devam etmesi bekleniyor. Salı'dan itibaren hava sıcaklığı yükselecek ancak bayram yağmurlu geçecek.’’

  Trafiğe dikkat

  BU bayram ağır vasıta ve kamyonlara yol yasağı getirilmemesi şehirlerarası yollarda sürücülerin daha dikkatli olmasını gerektiriyor. Bayram tatilinde şehirlararası yol gidecek sürücülerin araçlarında mutlaka zincir ve çekme halatı bulundurması gerektiğini belirten İzmir Trafik Denetleme Şube Müdürü Süleyman Oğuz, ‘‘Bunun yanısıra araçlara önceden bakım yaptırmaları gerekir. Yorgun ve uykusuz araç kullanılmamalı. Sürücülerimiz özellikle yağışlı havalarda yavaş gidip, araç takip mesafelerine uymalı, hatalı şerit değiştirmemeli. İzmir içinde de trafik görevlilerinin ikaz ve yönlendirmelerine mutlaka uymalı. Trafiği büyük ölçüde aksatan hatalı parklardan vatandaşlarımız sakınmalı’’ dedi.

  Denizli'de mevsimin ilk karı, kenti beyaz örtüyle kapladı. Çocuklar anneleri ve babalarıyla kartopu oynadı. Yerlerde yuvarlanan 5 yaşındaki İrem Varol da karın tadını çıkardı.

  Kar yol kapattı

  EGE'yi etkisi altına alan soğuk hava, kar yağışını da getirdi. Aydın'da yıllar sonra yılın ilk karı yağdı, Paşa Yaylası beyaza büründü. Çanakkale ve ilçelerinde de etkili olan kar yağışı, Denizli'de yol kapattı. Çameli, Beyağaç, Acıpayam ilçelerinde kar kalınlığı 15 santimetrenin üzerine çıktı. Kent merkezi de beyaza büründü. Kar yerini yağmura bırakınca, kapanan köy yolları da açıldı.

  Telefonlar sustu

  MANİSA'nın Alaşehir ilçe merkezinde kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı. Elektrik ve telefon telleri koptu. 20 dağ köyüne ulaşım kesildi. Azıtepe, Bahadır ve Dağarlar köylerinde de telefonlar sustu.

  MUĞLA'da sağanak yağış sürerken, bin 760 metre yüksekliğindeki Yılanlı Dağı'na mevsimin ilk karı yağdı. Uşak'ta kent merkezinde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Ekipler, Afyon ve İzmir yollarının trafiğe kapanmaması için çalışıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı