Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kar hayatı felç etti

  Hürriyet Haber
  21 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Aralık 2000 - 00:01

  Türkiye'nin büyük bölümünde etkisini hissettirmeye başlayan olumsuz hava koşulları, kara ve hava ulaşımında aksamalara neden oldu. Doğu Anadolu Bölgesi´nde geçen salı günü başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle yaklaşık 2 bin köy yolu ulaşıma kapandı, elektrikler kesildi, uçak seferleri iptal edildi.

  Belediyeler, gece yarısından itibaren kar temizleme çalışmalarına hız verirken, buzlanmaya karşı caddelere tuz serpildi. Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri kar yağışının süreceğini bildirdi.

  Doğu Anadolu Bölgesi´nde yüksek kesimlerde kar kalınlığı yarım metreyi aştı. Erzurum ve Ağrı kent merkezlerinde 25 santimetreyi bulan kar, Bitlis ve Hakkaru ile ilçelerinde 80 santimetreye ulaştı. Kar ve soğuk hava dolayısıyla, Ardahan'daki Çıldır Gölü ile Kura Nehri de dondu.

  Yoğun kar yağışı nedeniyle Van´da 120, Hakkari´de 100, Bitlis´te de 230, Erzurum´da 650, Ağrı´da 400, Ardahan´da 200, Muş´ta 150, Kars´ta 95, Erzincan´da ise 36 köy yolu ulaşıma kapandı. Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Yetjkililer kar yağışının devam etmesi yüzünden karla mücadeleye ara verdiklerini belirterek, ``Ancak acil durumların ortaya çıktığı köylerde yolu hemen kardan temizliyoruz'' dediler.


  Elektrikler kesik, uçak seferleri iptal

  Kar yağışının devam ettiği Hakkari ve Bitlis çevresinde, enerji nakil hatlarında meydana gelen arızalar nedeniyle 2 günden beri elektrik kesintisi yaşanıyor. Arızaların giderilmeye çalışıldığı bildirdi. Kar yağışıyla birlikte bölgede etkili olan tipi ve sis yüzünden, dün yapılması gereken Ankara-Van uçak seferleri karşılıklı iptal edildi. THY'nin İstanbul-Van uçak seferleri de gecikmeli gerçekleşti.


  Depremzedenin kar korkusu

  Prefabrik konutlarda kalan depremzedeler yoğun kar nedeniyle endişeli. İzmit Bekirpaşa, Kullar ve Gölcük Şirinköy prefabrik konut alanlarının da karla kaplanabileceği belirtiliyor.
  Kocaeli´nin en yüksek kesimi olan Kartepe dün sabah beyazlara büründü.
  Bölgenin en yüksek kesimi olan ve TRT'ye ait verici istasyonunun da bulunduğu ünlü Kartepe'nin zervesindeki kar kalınlığı da 1 metreye yaklaştı.

  Kayseri'de kar turizmcileri güldürdü

  Kayseri´de lapa lapa yağan kar en çok çocukları sevindirdi. Turizm işletmecilerinin bir süre önce kar duasına çıktıkları Erciyes Dağında kar kalınlığı kayak pistlerinde 12 santime, zirveye yakın kesimlerde 1.5 metreye ulaştı.
  Kötü hava koşulları yüzünden önceki gece İstanbul´dan gelen THY´nin Boing 737 tipi Ayvalık uçağı, Erkilet askeri havalanındaki pistin sabah temizlenmesi sonucu saat 10.00 sıralarında İstanbul´a dönebildi.

  Kayseri-Kahramanmaraş yolunun Dokuzdolambaç ile Kayseri-Malatya yolunun Ziyarettepesinde ulaşım zaman zaman yoğun kar yağışı, tipi ve buzlanma nedeniyle aksadı. Kayseri- Sivas Karayolunun 53. kilometresinde Sarıoğlan kavşağında meydana gelen trafik kazasında, buzdan kayan otomobilde 1 kişi öldü. Necmettin Sağırkaya yönetimindeki 38 NE 857 plakalı otomobil, yolun buzlu oluşu ve kar yağışı yüzünden şarampole yuvarlandı. Otomobilde bulunan Eşref Yeter (30) öldü. Sürücü Necmettin Sağırkaya ise hafif yaralandı.


  Sivas'ta aşırı buzlanma

  Sivas´ta önceki gece kısa süreli hafif kar yağışının neden olduğu buzlanma, Malatya yolunu 4 saat trafiğe kapattı. Sivas-Malatya karayolunun bin 880 metre rakımlı Yağdonduran rampasında aşırı buzlanma nedeniyle 4 saat boyunca rampada mahsur kalan araçlar, saatlerce Karayollarının tuz ekibini bekledi. Tuzlama bir türlü yapılmayınca, 5 kamyon onlarca otomobille birlikte yolda kaydı, bazıları da şarampole yuvarlandı. Şoförler, zincir takmalarına rağmen çoğu aracın yolda kaymaya devam ettiğini belirterek, Karayolları ekiplerini suçladı. Saat 20.00´da bir kamyonun yolda kaymasıyla tıkanan trafik, saat 24.00 sıralarında karayolları tuzlama çalışması ve iş makinelerinin buzları kazımasıyla açılabildi.

  Karadeniz'de yayla yolları kapandı

  Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Rize-Erzurum Karayolu Ovit Dağı, Bayburt-Çaykara Devlet Yolu Soğanlı Dağı, Araklı-Dağbaşı-Uğrak il yolunun Salmankas Dağı mevkii, kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.
  Giresun'un önemli yayla merkezleri olan Kümbet, Kullakaya ve Bektaş yayla yolları, 45 santimetreye ulaşan kar kalınlığı nedeniyle ulaşıma kapandı. Yayla yollarıyla birlikte, orman ve istasyon yolları da ulaşıma kapalı bulunuyor.

  Bursa'da yılın ilk karı

  Bursa ve çevresine yılın ilk karı yağmaya başladı. Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü ekipleri, kar yağışının etkili olduğu Bursa-Uludağ, Bursa-Keles, Bursa-Orhangazi, Bursa-İnegöl yolu Ünalan rampası, Bursa-Gemlik yolu Dürdane rampası ve Balıkesir yolu Kosova rampasında trafiğin olağan seyrini sağlamak için yol temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

  Kayseri'nin Yahyalı ilçesine bağlı 6 köy yolu, Kocasinan ilçesine bağlı 4 köy yolu ulaşıma kapandı. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü yetkilileri, ulaşıma kapanan köy yollarında kar temizleme çalışmalarına başlanıldığını bildirdi. Erciyes Kayak Merkezi'nde ise kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı.

  Zonguldak'ta heyelan

  Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde, yoğun kar yağışı ve yağmur nedeniyle heyelandan kapanan Alaplı-Kocaman karayolu ulaşıma açıldı. Dün akşam heyelandan kapanan Alaplı-Kocaman karayolu, Alaplı Belediyesi, Armutçuk Belde Belediyesi ve karayolları ekiplerinin çalışmaları sonucu sabah saatlerinde ulaşıma açıldı.

  Düzce- Akçakoca karayolu açıldı

  Düzce'de, kardan kapanan Düzce-Akçakoca karayolu, tek şeritten ulaşıma açıldı. A.A muhabirinin aldığı bilgiye göre, dün akşam saatlerinde Kabalak mevkiinde 15 santime ulaşan kar ve buzlanma nedeniyle kapanan Düzce-Akçakoca Karayolu, Karayolları ekiplerinin müdahalesi sonucu tek şeritten ulaşıma açıldı. Bölgede mahsur kalan 50 otobüs ve TIR'ın kurtarıldığı, tuzlama çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı