Gündem Haberleri

  Kar doğuda etkisini sürdürüyor

  Hürriyet Haber
  23.01.2002 - 17:55 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin doğusuna kayan soğuk hava ve kar etkisini sürdürüyor. Binlerce köy yolu halen ulaşıma açılamazken, bir çok ilde don nedeniyle su saatleri arızalandı.

  502 BİN 873 KİLOMETRE KÖY YOLUNDA ÇALIŞMA YAPILDI

  Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün, karla mücadelenin başladığı günden bugüne kadar, 502 bin 873 kilometreköy yolunda kar mücadelesi çalışması yaptığı açıklandı.

  Bugün, 1182 köy ve 9 bin 27 kilometre köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu ifade eden Köy Hizmetleri Genel Müdürü Hüseyin Alioğlu, kapanan köy yollarını açmak için, 333 greyder, 196 dozer, 242 kamyon, 62 kar makinesi ile 292 ekibin görev yaptığını söyledi.

  ÇORUM BARAJI DONDU

  Kızılırmak'taki don olayının ardından, Çorum Barajı da ilk kez tamamen dondu.

  Devlet Su İşleri (DSİ) Çorum Şube Müdürü Ertuğrul Soyocak, üzeri karla kaplanan ve düz bir zemini andıran Çorum Barajı'nda buz kalınlığının 12 santimetre civarında olduğunu söyledi.

  1978'de inşa edilen Çorum Barajı'nda bir süredir kısmi donmalara rastladıklarını, ancak şimdiye kadar tamamen donma olayı meydana gelmediğini belirten Soyocak, baraj çevresinde güvenlik önlemlerini artırdıklarını, bölgeyi sürekli denetim altında tutan güvenlik görevlilerinin, vatandaşların baraja girmesini önlediğini ifade etti.

  KAR, KARADENİZ'DE ORMANLARA ZARAR VERDİ  

  Giresun Orman Bölge Müdür Yardımcısı Süleyman Katırcı, Doğu Karadeniz'de son 30 yılın en ağır kışının yaşandığını ve ormanların zarara uğradığını söyledi.

  Katırcı, yoğun kar nedeniyle yöre ormanlarında yüzlerce çam ve ladin ağaçlarının kırılarak devrildiğini belirtti.

  VAN, BİTLİS VE HAKKARİ'DE 375 KÖY YOLU KAPANDI 

  Soğuk hava ve kar yağışı, bazı bölgelerde yaşamı olumsuz etkiliyor. Van, Bitlis ve Hakkari'de kar yağışı nedeniyle 375 köy yolu ulaşıma kapandı. 

  Dün başlayan ve sabaha kadar devam eden yağışsonucu kar kalınlığı Van'da 22, Hakkari'de 44, Bitlis'te 20 santimetreye ulaştı. 

  ERZURUM

  Doğu Anadolu Bölgesi'ni dün etkisi altına alan kar yağışı, bugün yerini sise bıraktı.

  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nde alınan bilgiye göre, bölgede, özellikle sabah saatlerinde etkili olan yoğun sisle birlikte hava sıcaklıklarında da düşüş kaydedildi.

  Bölgede, gecenin en düşük hava sıcaklığı eksi 20, en yüksek hava sıcaklığı ise eksi 7 derece olarak kaydedildi.  

  KAYSERİ

  Kayseri'de, aşırı soğuk nedeniyle buz tutan musluk ve bataryaların açık bırakılmaması istendi.

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürü Mahmut Gençoğlu, buz tutan muslukların açık bırakılması sonucu 6 evi su bastığınıbelirtti.

  ÇORUM'DA 5 BİN SU SAATİ DONDU

  Soğuk hava etkisini sürdürürken, bir çok yerde su saatlerinin donmasına neden oluyor. Çorum'da 5 bin su saatinin donduğu açıklandı.

  Çorum Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Necip Cıdık, sobalı evlerin ve rüzgar yönündeki kaloriferli binaların su saatlerinin donduğunu belirterek, 50 bin su abonesinden 5 binininsaatlerinde donma meydana geldiğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı