Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kar Almanların Afganistan'a gidişini geciktirdi

  Hürriyet Haber
  09.01.2002 - 17:21 | Son Güncelleme: 09.01.2002 - 17:21

  Türkiye`de yaşamı felceden ağır kış koşulları ve kar yağışı, Afganistan`daki çokuluslu barış gücünde (ISAF) görev yapacak Alman askerlerinin de bu ülkeye hareketlerine engel oldu.

  Almanya`nın Kabil Büyükelçiliği, bu sabah Kabil`de olmaları öngörülen Alman askerlerinin mola verdikleri Türkiye`deki yoğun kar yağışı nedeniyle Afganistan`a hareket edemediğini belirterek, Alman askerlerinin ancak yarın sabah Kabil`in kuzeyindeki Bagram hava üssünegelmelerinin beklendiğini açıkladı.  

  Alman irtibat subayı Robert Pelzl, 70 Alman hava indirme komandosuile 30 Hollanda askerini taşıyan Hollanda Hava Kuvvetleri`ne ait DC10 tipi uçağın, dünden beri Trabzon`da mahsur kaldığını belirtti. 5 bin civarında askerin görev yapacağı Afganistan`da Uluslararası Güvenliğe Destek Gücü`nde (ISAF) 800 ila 1000 Alman askeri yer alacak. 

  Bu arada Fransız askeri kaynakları, Afganistan`ı kuzeyindeki Mezar-ı Şerif havaalanının ay sonunda kullanıma hazır hale geleceğini ve bunun da insani yardımın bölgeye gelişini kolaylaştıracağını bildirdiler.  

  Bölgedeki Fransız birliğinin basın irtibat subayı Yüzbaşı Valery Putz, Mezar-ı Şerif`teki 350 Ürdünlü, 250 Amerikalı ve 240 Fransız askerinin havaalanının rehabilitasyonunu bu ay sonunda tamamlayacaklarını belirtti.  
       
  TRABZON
       
  Afganistan`da oluşturulacak Uluslararası Güvenlik Destek Gücü`ne (ISAF) katılacak olan Alman, Hollandalı, Avusturyalı askerler Trabzon`da konaklıyor.  

  Afganistan`a gidecek olan grubun Basın Sözcüsü Albay Dietmer Jeserich, Afganistan`a gidecek olan 100 kişilik ekipte ağırlıklı olarak havacı ve sağlık elemanlarının olduğunu ifade ederek, ``Afganistan`a savaş için değil, barış için gidiyoruz`` dedi.  

  Albay Jeserich Trabzon Zorlu Grand Hotel`de yaptığı açıklamada, Trabzon`a önceden belirlenen program dahilinde geldiklerini vurgulayarak, Trabzon`dan, Trabzon-Kabil arasında hava şartlarının uygun olduğu zaman ayrılacaklarını belirtti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı