« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kapsal: Gelecek yıl Hollanda'ya mutlaka gideceğiz

Ümit Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Reha Kapsal, takımının 2007'de Hollanda'da organize edilecek Avrupa Şampiyonası'na katılacağına inandığını belirterek, ”Hollanda'ya mutlaka gideceğiz” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

22 Şubat'ta Romanya ile Ankara'da yapılacak özel maç için Başkent'te kampa giren Ümit Milli Takımı'nın teknik direktörü Kapsal, hazırlık maçları takvimi ve gelecek yıl yapılacak Avrupa Şampiyonası hazırlıkları hakkında bilgi verdi.

Ümit Milli Takım kadrosunu 1984 ve üzeri doğumlu futbolculardan oluşturduklarını ve en büyük organizasyon olan Avrupa Şampiyonası'na hazırlandıklarını belirten Kapsal, “Tek sayılı yıllarda yapılan bu organizasyon önümüzdeki en büyük hedefimizi oluşturuyor. Haziran ayında Hollanda'da yapılacak bu şampiyonada, Türkiye Ümit Milli Takımı mutlaka yerini alacaktır. Bütün gücümüzle bu şampiyonada ilk 8 takım arasında yer alabilmek ve başarı listesine adımızı yazdırmak için ter döküyoruz. Hazırlık maçları ve yoğun çalışma tempomuz, bu hedefimize yöneliktir” diye konuştu.

14 grupta 3'er takımın mücadelesiyle başlayacak eleme grupları hakkında bilgiler veren Reha Kapsal, 2-3 Eylül tarihlerinde Galler-Estonya ümit milli takımları maçının galibiyle deplasmanda, 5-6 Eylül'de ise İsrail ile Türkiye'de grup maçı yapacaklarını söyledi. Kapsal, bu karşılaşmaların sonunda gruptan birinci olarak çıkan takım olmaları halinde, Ekim ayında 14 grup birincisinin katılımıyla ikili play-off maçları oynayacaklarını, finallere adını yazdıran 8 takım arasında olacakları yönünde büyük bir inanca sahip olduklarını ifade etti.

'KAPSAL: “UEFA'NIN YENİ SİSTEMİ ÇOK SAKINCALI'

Reha Kapsal, UEFA tarafından uygulamaya konan yeni sistemin sakıncalı olduğunu dile getirdi.
Kapsal, bu yeni uygulamayla, toplam 4 maç yapan bir takımın final grubuna kalabileceğini belirterek, şöyle konuştu:
“Aslında olumlu gibi gözüken bu sistemde az sayıda karşılaşma yaparak sonuca gitmek bazı teknik adamlar için çekici gibi gözükebilir, ancak ben bu sistemin çok sakıncalı olduğu görüşündeyim. Eski sistemde, 6'sı içeride 6'sı deplasmanda toplam 12 maç yapan futbolcuların uluslararası tecrübesi daha fazla oluyordu. Hem daha farklı sistemlerde oynayan takımlara karşı oynayarak, hem de değişik insanlar ve kültürler tanıyarak gelişim açısından artı sonuçlar elde ediliyordu. UEFA'nın yeni uygulamaya koyduğu bu sistemde bu söz konusu değil. Bu sistemin sıkıntı doğuracağı görüşündeyim.”

MİLLİ TAKIMIN YAŞ ORTALAMASI 19,5

Ümit Milli Futbol Takımı'nı oluştururken çok geniş bir havuzdan faydalandıklarını anlatan Teknik Direktör Kapsal, takımda Turkcell Süper Lig'den 11, İkinci Lig (A) Kategorisi'nden 6, İkinci Lig (B) Kategorisi'nden 3, Üçüncü Lig'den 1 ve Profesyonelliğe Aday Futbolcu (PAF) liginden de 1 futbolcu olmak üzere 22 oyuncuya şans verdiklerini belirtti.
Kapsal, “Bu oyuncularımızın 8 tanesi 1984 doğumlu. Yaş ortalaması 19,5 olan bu takımdan Avrupa Şampiyonası sonunda A Milli Takıma 4-5 futbolcu vereceğimiz düşüncesindeyim. Bu takım sadece yarışmacı değil, aynı zamanda yapılandırma ekibidir. Doğru şablonda bir takım oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

HAZIRLIK MAÇLARI

Avrupa Şampiyonası Eleme Grupları öncesinde yapılacak hazırlık maçlarına da değinen Kapsal, Norveç ile oynanan ve berabere biten karşılaşma için kadroya çağırılan 19 futbolcudan 15'inin ilk kez milli takım forması giydiğini, bunun müsabakanın en önemli detaylarından olduğunu, Romanya ile önce Ankara'da, sonra deplasmanda yapacakları hazırlık maçlarında alınacak skordan çok oyun sistemine ağırlık vereceklerini söyledi.
Reha Kapsal, göreve geldiği günden bu yana yaptıkları 3'ü resmi 2'si özel 5 maçta mağlubiyet yüzü görmediklerini de sözlerine ekledi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz