Gündem Haberleri

  Kaplumbağayı keneden kurtadılar

  Mukadder YARDIMCIEL/KARS, (DHA)
  01.08.2006 - 12:17 | Son Güncelleme:

  Kars'ta bir kaplumbağanın arka ayaklarına yapışan dört kene, Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde çıkarıldı. Keneler, Kırım- Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsü taşıyıp taşımadıklarının belirlenmesi için laboratuvara gönderildi.

  Kent merkezinde pastane işleten Resul Haliloğlu, geçen yıl yolda bulduğu ve ‘Karizma’ adını verdiği kaplumbağayı merkeze bağlı Ağadeve Köyü’ndeki evinin bahçesinde beslemeye başladı. Kaplumbağanın kabuğunu silerken arka ayaklarına dört kenenin yapıştığını farkeden Haliloğlu, Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne götürdü. Öğretim Üyeleri Prof.Dr. İsa Aydın, Yrd.Doç.Dr. Özgür Alagöz ve Dr. Ali Haydar Kırmızıgül’den oluşan ekibin incelemesinin ardından, kaplumbağanın ayaklarına yapışan keneler cımbızla çıkarıldı.

  Kenelerin çıkarılması sırasında sesler çıkaran ve sürekli ağzını açık tutan kaplumbağanın biraz acı çektiğini söyleyen Prof. Dr. İsa Aydın, kenelerin Kırım-Kango Kanamalı Ateşi virüsü taşıyıp taşımadıklarının belirlenmesi için laboratuvara gönderdiklerini söyledi. Kaplumbağa ise sahibine teslim edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı