« Hürriyet.com.tr

Kaplumbağa Festivalı

Hürriyet Haber
X

NESLİ TÜKENEN CARETTALAR YAŞASIN

Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından Antalya’nın Kumluca ilçesinde düzenlenen Caretta Caretta Festivali coşkun gösterilerle kutlandı.

NESLİ tükenmekte olan Caretta Caretta kaplumbağaları için Kumluca'da bir festival düzenlendi. Antalya bölgesinde deniz kaplumbağalarının önemli yaşam alanlarından biri olan Olympos-Çıralı sahilinde, Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) tarafından düzenlenen festivalde yöre halkına eko tarım, eko turizm konularında bilgi verilirken, etkinlikler en çok çocuklara yaradı.

UÇURTMA ŞENLİĞİ

Festival boyunca palyaçolarla eğlenen çocuklar, en iyi kaplumbağa resmi yarışmasında da dereceye girmek için ter döktüler. Uçurtma Şenliği ise festivale ayrı bir renk kattı. Şenliğe çocuklar kadar büyükler de ilgi gösterdi. Koç Holding'e bağlı kuruluşlarca desteklenen festivalin bilimsel toplantılarında tarım ilaçlarının çevreye verdiği zararlar anlatıldı.

YAPILAŞMAYA SON

DHKD Genel Müdürü Prof. Dr. Erden Öney, kaplumbağaların yaşam alanları Çıralı'daki yapılaşmanın önlenmesini isteyerek, ‘‘Buraya geler turistler lüks oteller yerine pansiyonlarda kalmayı tercih ediyor. Bu da turistlerin eko turizme verdikleri önemi gösteriyor’’ dedi. Doğa yürüyüşleri ve yat gezileriyle süren festival Bulutsuzluk Özlemi'nin konseri ile sona erdi.

Kaynak:

En İyi
Sonbaharda yapılacak en iyi 10 aktivite
36 Saat
36 saatte Brüksel
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
12 ay Los Angeles
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
‘Türkiye’nin en iyileri’ne büyük ilgi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En çok gidilmek istenen ülke belli oldu!
GezginGezgin
Cennetten düşen bir damla: Ohrid