Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kaplan'dan pantolon teklifi açıklaması

  A.A
  11.10.2011 - 19:36 | Son Güncelleme: 11.10.2011 - 19:36

  BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, “Genel Kurulda pantolon, etek giyince Anayasaya aykırı olmuyor da başörtüsü olunca mı değişiyor? Yanlış bir tutum” dedi.

  Kaplan, TBMM Genel Kurulunda bugün kadın milletvekillerinin pantolon giymesine imkan tanıyan teklifin, Komisyona geri çekilmesiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Türban ile Genel Kurula girmenin İçtüzük değişikliğiyle mümkün olup olmadığı sorusu üzerine Kaplan, “Bu önerge, İçtüzük engelini kaldırmış oluyor. Bu kadar açık” diye konuştu.

  Bununla Anayasaya aykırı bir durumun söz konusu olmayacağını ileri süren Kaplan, şunları söyledi:“Pantolon, etek giyince Anayasaya aykırı olmuyor da başörtüsü olunca mı değişiyor? Yanlış bir tutum. Genel Kurulun da artık daha özgürleşmesi gerekir diye düşünüyoruz. Biz bunu özgürleşme açısından veriyorduk.
  Ancak kötü bir usul tartışması yapıldı. Bu teklif geri alınacak değil, ertelenecek bir teklifti. Ama komisyon da hükümet de gelmedi, bakanlık da gelmedi. Niye geri aldıklarını açıklamadılar. Kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapma yükümlülükleri vardır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı