Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kapkaça karşı mücadelede motosikletlere gözaltı

  A.A
  22.02.2006 - 10:52 | Son Güncelleme:

  Adana Emniyet Müdürlüğü'nün, artan kapkaç olaylarını engellemek amacıyla, ruhsatsız ve plakasız motosikletler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdığı ve son 45 günde bine yakın motosikletin trafikten men edildiği bildirildi.

  Adana Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, polisin son dönemde suça karşı önleyici tedbirlere ağırlık verdiğini belirterek, bu kapsamda, artan kapkaç olaylarını önlemek amacıyla, ruhsatsız ve plakasız motosikletlere yönelik uygulamalarını yoğunlaştırdıklarını bildirdiler.

  Geçen yılın ocak ayına göre, kapkaç olaylarında artış olduğunu kaydeden yetkililer, kapkaç olaylarının yoğun olduğu Bağlar ve Köprüpaşı bölgelerinde, rutin trafik kontrollerini özellikle motosikletler üzerinde sıklaştırdıklarını belirttiler.
  Çalışmalar kapsamında son 45 günde bine yakın plakasız ve ruhsatsız motosikletin trafikten alıkonulduğunu kaydeden yetkililer, vatandaşlara mağdur olmamaları için motosikletlerinin ruhsat ve plakalarını çıkartmaları uyarısında bulundular.

  Kapkaççıların özellikle tenha yerleri ve daha çok kadınları tercih ettiklerine değinen yetkililer, vatandaşların bu durumu göz önüne alarak hareket etmelerini, çantalarını yolun ters tarafındaki kollarına takmalarını ve kaldırımın yola uzak kısmından yürümelerini tavsiye ettiler.

  “MAHALLE POLİSİ” PROJESİ

  Çalışmalarına başlanan “mahalle polisi” uygulamasıyla da her mahalleden sorumlu bir polis memuru olacak ve vatandaşları evlerinde ziyaret ederek, istek ve şikayetlerini dinleyecek.

  Sistemde, mahalle polisinin hazırladığı raporlar ilgili bürolara ve kurumlara iletilmesinin ardından, gelen cevaplar vatandaşa mahalle polisi tarafından aktarılacak. Ayrıca vatandaşlar, şikayetlerini mahallede asılan tabelalarda yazan cep telefonunu arayarak da mahalle polisine bildirebilecek.

  VATANDAŞ BİLİNÇLENDİRİLİYOR

  Vatandaşları suça karşı bilinçlendirmek amacıyla yürütülen Toplumsal Destek Projesi kapsamında da ev ev dolaşan ekipler, vatandaşlara özellikle hırsızlık olaylarının önlenmesi konusunda bilgi veriyor.

  Şu ana kadar yaklaşık 60 bin evin dolaşıldığı projede, yetkililer vatandaşlara hırsızlığa karşı mallarını sigortalatmalarını, çelik kapı, parmaklık ve alarm gibi fiziki güvenlik tedbirleri almalarını ve herhangi bir şüpheli durumda 155 Polis İmdat Hattı'na durumu bildirmelerini öneriyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı