Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kapkaç terörü kurbanları

  Hürriyet Haber
  30 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2000 - 00:01

  Başınıza gelenleri bize yazın. HÜRRİYET İSTANBUL

  FAKS: 0212-677 04 21 l E-MAIL: agur@hurriyet.com.tr

  En kötüsü duyarsızlık

  Otomobilli kapkaç terörünü yaşayan okurlarımızın en çok üzerinde durdukları konu, ilgisizlik. Büyük bir bölümü çevrede olaya tanık olan insanların hiç müdahale etmemesinden ve olay olduktan sonra polise başvurduklarında karşılaştıkları bürokrasiden şikayet ediyorlar.

  ERENKÖY KAPTANARİF SOKAK

  Karakol karakol dolaştım

  Bir kez çantamı çaldılar. Aynen anlattığınız gibi.. Adamlar arabayla yaklaştılar, camdan uzandılar ve inanılmaz birşey, sırt çantamı çaldılar. Beni caddede sürüklediler... Saat akşam üzeri 16.30 civarında, Kaptanarif’te oldu olay... Bir sürü insan vardı. Kimse yardım etmedi. İnsanlarımız çok duyarsız. Bir kişi elimi tutsa herifler kaçıp gidecekti. Olay olduktan sonra etrafım insan doldu. Daha kötüsü, polis. Plakayı almıştım. Şemsettin Günaltay Caddesi'nde polise rastladım. Sş'yledim. Olaydan beş dakika falan sonra... Beyefendi, Göztepe karakoluna gitmem gerektiğini söyledi.

  Karakoldan telsiz ile ona bildirilmesi gerekiyormuş. Ancak o zaman ilgilenirmiş. Göztepe karakoluna gittim. Oradaki polis memur ise olayın olduğu bölge onların bölgesi değilmiş, Bostancı karakoluna gitmeliymişim, öyle söyledi. Bostancı karakoluna gittim. Orada bir süre bekledikten sonra tutanak tutuldu. Ben hayatımı kaybedebilirdim belki (Beni caddede bayağı sürüklediler).

  Çantamın içinde cep telefonum da vardı. Cep telefonumu daha sonra aradım. Adam pişkin pişkin, gayet kibar ‘‘Niye bağırıyorsunuz hanfendi olur böyle şeyler’’ dedi. Polisler de aynı şeyi söyledi.

  Ben polisin ve siyasilerin ya da yetkililerin diyeyim, yok işte hırsızlar ceza almıyor, yok kısa zamanda yine sokaklara çıkıyor bilmem ne gibi söyledikleri lafların bahane olduğuna inanıyorum...

  ‘‘İstanbul’da yaşıyoruz, bir bedeli var’’ lafları da aptalca...

  İnsanlar bir şeyler yapmalı en şok da polis... Yakalasın. Onlar çıksın. Polisler yakalıyoruz çıkıyorlar deyip boş bırakırlarsa, bu adamlar çoğalır.

  Dün de bir olay oldu. Bağdat Caddesi Şaşkınbakkal ışıklar... Eşimle yürüyorduk. Adamı arkamda hissettim. Eşim abarttın artık dedi. Bir baktım adam biraz sonra yine arkamda. Divan Pastanesi'ne girdik. Farkettim ki çantam açılmış ama bir şey alınmamış ya da alınamamış (sırt çantam vardı).

  Tuvalete girdim. Döndüğümde eşim telefonla konuşuyordu. Ben tuvaletteyken eşim hırsızı yine görmüş, iki kızın peşinden gidiyormuş. Karşı taraftan da başka bir hırsızla işaretleşmişler. Eşim bunu görünce emin olmuş ve 155'i aramış ve telefona çıkan kişi olayı sormuş ve sizi yetkiliye bağlayayım demiş. Biz yetkiliye bağlanamadık. Uzun süre denedik. Bir polis görsek de bir insanın canının yanmasını engellesek diye...

  Öyle pişkin ki bu hırsızlar. Ve bayağı da iyi giyimliler. Ve insanları bayağı da korkutuyorlar.

  Bence sistem ne olursa olsun polis de bizler de bir şeyler yapmalıyız. Duygu Erdek.

  ERENKÖY BENGİ SOKAK

  Kimse çocuğuma yardım etmedi

  Nisan ayının başında kızımın başına gelen kapkaç olayını anlatmak istiyorum. Erenköy Bengi Sokak'ta oturuyoruz. Aynı sokakta iş dönüşü saat 19.00'da kızımın kaldırım kenarında olan omuzundan çantasını almak isterken, refleks olarak kızımın vermek istememesi 500 metre sürüklenmesine neden olmuş.

  Kızımın sürüklenmesi, çantasının alınmasının dışında bizi en çok üzen, çevredeki insanların feryatlarına rağmen yerde perişan vaziyette yatan çocuğuma hiç kimsenin yardımcı olmaması. Bizden sonra birçok kişinin aynı sokakta çantaları alınmış, gereken önlem hala alınmamıştır.

  Güler YILMAZ

  Merter, Tozkoparan ve Şenlikköy'e dikkat!

  Benim yaşadığım çevrede hemen hemen her gün böyle birkaç vaka oluyor. Ve bize yakın karakol ve polisler hiç ilgilenmiyorlar. Bu bölgelerden birisi Merter Migros önü. General Ali Rıza Gürcan Caddesi. Burada sadece bir trafik polisi var, o da akşama kadar kamyoncu avlıyor. Çantayı kapan kapkaççı Tozkoparan'a doğru kaçıyor. Defalarca Tozkoparan karakolunu uyarmamıza ve ayrıca 155'e telefon etmemize rağmen hiç ilgilenen olmuyor. Diğer bir yer ise Florsa Şenlikköy Ekşinar Caddesi.

  Gün Şafak

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı