Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kapkaç terörü

Ayşen GÜR

Kurbana ilgi gösterin!

KIZI otomobilli kapkaç çetelerinden birinin saldırısına uğrayan okurumuz Serkan Özgür, üç öneride bulunuyor:

1. Eskiden var olan bekçilik müessesi yeniden kurulmalı.

2. Bütün karakollar kendilerine başvuran mağdurlarla ilgilenmeli, başka karakollara yollamamalı.

3. Muhtarlıklar, belediyeler, bölgelerindeki karakolları, adreslerini ve telefon numaralarını broşür halinde bastırıp halka dağıtmalı.

Gelen mektuplarda çoğu mağdur, duyarsızlıktan şikayet ediyor. Saldırıya uğrayan ve henüz olayın dehşetini üzerinden atamayan bir insan, karakola gittiği zaman ‘‘olayın olduğu bölge bize bağlı değil, falanca karakola gidin’’ denildiğinde bundan çok kötü etkileniyor. ‘‘Yolun kenarında yürümeseydiniz’’ gibi eleştirilerle karşılaşmak insanı yıkıyor. ‘‘Bu olaylar çok sık oluyor’’ gibi kanıksamış tavırlar kurbanın kendisini bir paçavra gibi hissetmesine yol açıyor.

Şiddet kurbanları için çevredeki insanlardan ve özellikle polisten ilgi ve destek görmek o kadar önemli ki! Hatta o anda saldırganın yakalanmasından, çalınan çantanın bulunmasından daha önemli!

Sabancı Haliç'te yüzmek istiyorsa...

SAKIP Sabancı, önceki hafta Belediye'nin Haliç'te yürüttüğü temizlik projesini desteklediğini, kendisinin de bu projeden sorumlu profesörler gibi su temizlenince Altın Boynuz'da yüzeceğini açıkladı, büyük ilgi gördü.

Ancak, sanayicilerin sembolü olarak ona da düşen bir görev var. Haliç'in kirliliğinde en önemli sorumlulardan biri, özellikle Kağıthane Deresi'nin kıyısındaki sanayi tesisleridir.

Önde gelen bir sanayici olarak bu konuya da ilgi göstermeli, diğer tüm sanayiciler ve onların sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte (İSO, TÜSİAD, MÜSİAD ve diğer tüm Sanayici İşadamı Dernekleri) Haliç'teki temizlik kampanyasına aktif olarak katılmalıdır.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI