Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kapkaç terörü

Ayşen GÜR

Çantayı trafik yönünün aksine asmak da yetmiyor

OKUYUCULARIMIZ, bize yaşadıkları kapkaç terörünü anlatan yazılar göndermeye başladı. Pazartesiden itibaren okumaya başlayacaksınız.

Bunları yayınlamamızın bir nedeni var. Böylece, olayların oluş şeklinin, ayrıntıların, tehlikeli noktaların ortaya çıkacağını düşünüyoruz. İlk gelen mektuplar bunu gösteriyor zaten.

İstanbul Emniyet Müdürü, önceki gün düzenlenen bir toplantıda, mala yönelik saldırıları önlemekte polisin çektiği sıkıntıları anlattı. Burada polise bıkkınlık veren en önemli unsur, kapkaççıların ve hırsızların çok az ceza görmeleri ve çok kısa sürede yeniden sokağa dönmeleri.

İşte bu yüzden polis, kadınlara uyarılarda bulunarak saldırının gerçekleşmeden önlenmesi yoluna gidiyor.

Ancak bu uyarılar da bazen yeterli olmuyor. Polisin en önemli uyarısı şu: Çantalarınızı trafiğin aktığı yönde omuzunuza asmayın!

Ancak bize aktarılan bir olay, saldırganların her tür yolu denediğini gösteriyor. Kaldırımda yürüyen ve çantasını yol tarafında değil, öbür tarafta omuzuna asmış bir kadının yanına otomobille yaklaşan saldırganlar, pencereden uzanıp çantayı yakalıyor, kadını olduğu yerde büyük bir hızla 180 derece döndürerek yere yuvarlanmasına yol açıyor ve çantayı alıp kaçıyor!

Sadece olayları aktarmakla yetinmeyecek, polisin şikayetçi olduğu hukuki açmazın da üzerine gideceğiz. Çünkü kapkaççılık, bireysel hırsızlık değil, çete işidir ve organize suç olarak görülmesi gerekir.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI