ANKARA HABERLERİ

Kapkaç suçlularının profili ortak

Hürriyet Haber
13.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Toplam 17 cezaevinde 61 hükümlüyle görüşülerek hazırlanan doktora tezi, kapkaç suçlularının, ailelerinin ve yetiştikleri çevrenin benzer özelliklerini taşıdığını ortaya koyuyor.

Hürriyet Haber

BAŞBAKANLIK Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğünün yayımladığı ‘’Aile ve Toplum’’ dergisinde yer alan, ‘’Kapkaç Suçundan Hüküm Giyen Yetişkinlerin Sosyo-Demografik Özellikleri ve Sapma Davranışlar Açısından İncelenmesi’’ başlıklı doktora tezi, kapkaç suçlularına yönelik ilginç benzerliklere dikkati çekiyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı öğretim görevlisi Elif Gökçearslan Çifçi’nin geçen yıl hazırladığı, 17 ceza infaz kurumunda, kapkaç suçundan hüküm giymiş, 18 yaşından büyük 61 hükümlüyle görüşme yoluyla hazırlanan teze göre, kapkaç suçu işleyenlerin yüzde 26’sının annesi, yüzde 29,4’ünün babası Güneydoğu, yüzde 21,2’sinin annesi ve babası Karadeniz doğumlu.

Aile geçmişlerinde suç var

Hükümlülerin yüzde 26,2’si ilkokul mezunu, yüzde 24,6’sı ilkokul, yüzde 23’ü ortaokul terk, yüzde 9,8’i de ortaokul mezunu olduklarını belirtirken, okur-yazar olmayanların oranı ise yüzde 11,5 olarak ortaya çıkıyor. Hükümlülerin aile ve yakın akrabalarında da suç geçmişi olan kişilerin bulunması dikkati çekiyor. Hükümlülerin yüzde 36,7’si akrabalarının, yüzde 21,7’si kardeşlerinin, yüzde 15’i ise babalarının hüküm giyme deneyimleri olduğunu bildiriliyor.

Cezaevlerinde yeni suçlar öğreniyorlar

TEZİN sonuç bölümünde ise, “Çocukların 18 yaşına kadar işledikleri suçlar nedeniyle tutukevlerinde/cezaevlerinde tutulmaları, suç davranışının pekiştirilmesine ve yeni suç türlerinin öğrenilmesine neden olmuştur.” görüşüne yer verildi.

Suçla 12 yaşında tanışıyorlar

Öte yandan, hükümlülerin tamamı, bağımlılık yapıcı maddeler ve alkol kullandıklarını beyan ederken, hükümlülerin büyük bir çoğunluğu, ön ergenlik dönemlerinde, 12-13 yaşlarında suçla tanışıyor, yaklaşık 16 yaşlarına doğru ise yakalanarak ilk cezaevi deneyimini yaşıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kapkaç suçlularının profili ortak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı