Kapıyı açan Almanya’yı dünya alkışlıyor

Hürriyet Haber
08.09.2015 - 10:33 | Son Güncelleme:

Avrupa kapılarında perişan olan mültecilere yardım elini uzatan Almanya, dünya kamuoyunu derinden etkiledi. Kapılarını açarak mültecileri “Hoş geldiniz” diye karşılayan Almanlar, hem şaşkınlık hem hayranlık uyandırdı.

Daha bu yıl başına kadar göçmen ve İslam karşıtı Pegida hareketinin büyümesiyle dünya kamuoyunu endişelendiren Almanya, bu sefer zordaki mültecilere gösterdiği iKapıyı açan Almanya’yı dünya alkışlıyornsancıl yanıyla şaşkınlık ve hayranlık yarattı. Almanya’ya akın eden binlerce mülteciye kucak açan Almanlar, dünya basınında derin yankı uyandırdı.

ABD ve Avrupa medyası, bitkin halde garlarına inen mültecileri, halkın, “Wellcome” (Hoş geldin) diye karşıladığı, yiyecek, içecek, çikolata ve çocuklara oyuncaklar dağıttığı görüntülerini, manşetten ve ana haber olarak duyurdu.

New York Times, “Almanya binlerce mülteciyi hoş geldin diye karşıladı” başlığını kullanırken, BBC Münih Garı’ndan canlı yayın yaptı. İngiliz The Guardian, dünyada kariyer yapan Almanca sözcüklere “Willkommenskultur” (Hoş geldin kültürü) sözcüğünün ekleneceği yorumunu yaptı.

Kapıların açılmasıyla üç gün içinde Münih’e gelen mülteci sayısı 30 bini aştı. Cumartesi günü 7 bin civarında mültecinin geldiği Münih Garı’na pazar günü 5 bin civarında mülteci bekleniyordu. Ancak bu sayı 13 bini buldu. Yetkililer dün de 11 bin civarında mülteci beklediklerini açıkladı.

Başbakan Merkel ve Avusturya Başbakanı Faymann, geçici bir süreliğine mültecilere kapıları açtı. Bu sürenin ne zaman sona ereceği konusunda henüz bir tarih yok ama bunun kalıcı olmayacağı kesin. Faymann, istisnai durumu adım adım sona erdirmek istediklerini söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı