Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kapitalizm ömrü kısaltıyor

  A.A.
  02 Temmuz 2007 - 12:55Son Güncelleme : 02 Temmuz 2007 - 12:56

  ABD'nin Michigan Üniversitesi'nden uzmanların yaptığı araştırma, 1991-1994 sosyal ve ekonomik istikrarsızlık döneminde eski Sovyet ülkelerinde yaşayan erkeklerin ömrünün 6 yıl azaldığını ortaya koydu.

  Araştırmacılardan Daniel Kruger, "kapitalizmin getirdiği sosyal statüdeki ve doğal kaynakların paylaşımındaki eşitsizliğin, erkekleri, sağlıklarına zarar verecek şekilde davranmaya ittiğini" belirtti. 14 eski Sovyet ülkesinden erkek ve kadınların ölüm oranlarını karşılaştıran araştırmacılar, kadınların komünizmden kapitalizme geçiş döneminden daha az etkilendiğini, artan rekabetin erkekleri daha fazla risk almaya ittiğini, bunun da ölümle sonuçlanan olayları beraberinde getirdiğini belirtti.

  Sosyal ve ekonomik sorunların yol açtığı stres artışının intihar ve cinayet sayısının yükselmesine neden olduğunu belirten araştırmacılar ayrıca, artan stresin kalp kriziyle sonuçlanan psikolojik etkilerin çoğalmasına da yol açmış olabileceğini vurguladı.

  Araştırmacılar, 1991-1994 döneminde eski Sovyet ülkelerinde öldürülenler ve intihar edenlerin sayısının 2 kat arttığına dikkat çekerek ölüm oranlarının ülkelere göre farklılık gösterdiğini, komünizmden kapitalizme geçişin nispeten daha yumuşak olduğu Polonya'da öldürülenler ve intihar edenlerin oranının öönceki döneme göre yüzde 15, Estonya'daysa yüzde 238 arttığını vurguladı.

  Araştırma "Evolutionary Psychology" dergisinde yayımlandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı