Kapıkule'deki tır kuyruğu azaldı

A.A
25.02.2006 - 11:49 | Son Güncelleme:

Kapıkule Sınır Kapısı'nda, bilgisayarlara yeni program yüklenmesi sırasında 5 kilometreye çıkan TIR kuyruğu, işlemlerin normale dönmesiyle 2,5 kilometreye düştü.

Kapıkule Sınır Kapısı yetkilileri, bilgisayarlara program yükleme işleminin sona ermesine rağmen, firmaların yüklerini Pazartesi günü teslim etmeye çalışması nedeniyle, hafta sonları Türk tarafında TIR kuyruğu oluştuğunu bildirdi.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Gümrükler Genel Müdürlüğü'nden sınır kapılarında işlemlerin daha hızlı yapılabilmesi için 21 Şubat Salı günü gönderilen yeni bilgisayar programının 6 saatte yüklemesi gerekirken 12 saatte yüklendi.

Program yükleme ve TIR'ların çıkış işlemlerinin aynı anda yapıldığından programın yavaş işlediğini anlatan yetkililer, bu sırada TIR kuyruğunun oluştuğunu belirtti.

23 Şubat Perşembe günü bilgisayarlara program yükleme işleminin sona erdiğini ifade eden yetkililer, böylece işlemlerin de hızla yürümeye başladığını, bilgisayarlardan kaynaklanan bir sorunun kalmadığını belirtti.

Firmaların yüklerini Pazartesi günü gidecekleri ülkelerde teslim etmeye çalışması nedeniyle hafta sonları Türk tarafında TIR kuyruğunun oluştuğu ifade eden yetkililer, TIR'ların aynı günde Kapıkule'ye gelmeleri ve Bulgar gümrüğünde nöbet değişimi gibi nedenlerle de uzun kuyrukların oluştuğunu kaydetti.

Kapıkule'de yurtdışına çıkış yapmak için sıranın kendisine gelmesini bekleyen 100 TIR bulunuyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı