Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kapıkule'de oy verme işlemi başladı

  Engin ÖZMEN/EDİRNE, (DHA)
  10.05.2011 - 11:53 | Son Güncelleme: 10.05.2011 - 11:53

  12 Haziran günü yapılacak milletvekili genel seçimlerinde yurtdışında yaşayan Türk seçmenlerin sınır kapılarındaki oy verme işlemi başladı. Kapıkule Sınır Kapısı’na kurulan 5 sandıkta oy kullanan Avrupa’da çalışan Türk işçileri, seçimin hayırlı olmasını diledi.

  Haziran ayında yapılacak olan genel seçimler için Edirne Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’ne bağlı Kapıkule Gümrük Kapısı’nda oy verme işlemi bu sabah saat 08.00’de başladı. Seçimler için Kapıkule Yolcu Salonu Müdürlüğü ve Gar Gümrük Müdürlüğü’nde 5, İpsala ve Hamzabeyli Sınır Kapıları’nda ise birer sandık kuruldu. Yurt dışında çalışan Türk işçilerinden Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olanlar gümrük kapılarından oy kullanabiliyor. Türkiye’ye giriş yapanlar gümrük işlemlerinin ardından sandıkların kurulduğu alanlara geldi. Pasaport kontrolünün ardından oy pusulası ve üzerinde ’evet’ yazılı mühürleri alarak perde ile çevrilmiş alanlarda oy kullanan seçmenler oylarını bu yıl ilk kez konular şeffaf sandıklara attı.

  ’TÜRKİYE İÇİN HAYIRLI OLSUN’

  Almanya’dan Türkiye’ye gelen Bora ailesi de gümrük işlemlerinin ardından oylarını gümrükte kullandı. Seçimin Türkiye için hayırlı olmasını dileğinde bulunan Bayram Bora, "Türkiye’miz günlük gülistanlık. Memleketimizin daha iyi olmasını istiyoruz. Tatil için gelmiştik, oyunumuzu da kullandık" dedi. Almanya’da işçi olarak çalıştığını söyleyen Mehmet Bora, "Ailemle birlikte geliyoruz. Biz Türkiye ile yurt dışında gurur duyuyoruz. Ülkemiz sayılır bir devlet olduğu için çok gururluyuz" diye konuştu. Hollanda’dan gelen işçiler de oylarını kullanarak Türkiye için hayırlı olmasını diledi.

  Türkiye’ye giriş çıkış yapacak olan işçilerin sınır kapılarındaki bugün başlayan oy verme işlemi seçimlerin yapılacağı 12 Haziran Pazar günü saat 17.00’e kadar devam edecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı