ANKARA HABERLERİ

Kapıdan satışta yetki belgesi şart

ankaratuketici@hurriyet.com.tr
21.07.2007 - 00:00Son Güncelleme : 20.07.2007 - 19:42

Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, kapıdan yapılan satışlara ilişkin ayrıntılı bilgi veriyor. Pektaş, kapıdan yapılan satışlarda sözleşmenin geçerli olması için, satıcının İl Sanayi ve Ticaret Müdürlükleri’nden "Kapıdan Satış Yetki Belgesi" almasının zorunlu olduğunu vurguluyor.

YEREL HABERLER ANKARA

ankaratuketici@hurriyet.com.tr

SORU: Kapıdan satış nasıl yapılabilir?

YANIT : Kapıdan satış, ilgili yönetmeliğinde belirtilen usule uygun olarak İl Sanayi ve Ticaret Müdürlükleri’ne yapılan başvuru sonucunda alınacak "Kapıdan Satış Yetki Belgesi" ile yapılabilir.

Yazılı olarak yapılan kapıdan satış sözleşmesinin birinci sayfasında tüketicinin bu işlemden cayma hakkını belirten şu ibarenin en az 16 punto koyu harflerle yazılmış olması gerekiyor:

"Tüketicinin hiç bir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiç bir gerekçe göstermeksizin malı teslim aldığı veya sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde malı veya hizmeti reddederek sözleşmeden cayma hakkının var olduğunu ve cayma bildiriminin satıcı veya sağlayıcıya ulaşması tarihinden itibaren malı geri almayı taahhüt ederiz."

Satıcı veya sağlayıcı, sözleşmeyi tüketicinin imzalamasını ve sözleşme tarihinin tüketicinin kendi el yazısı ile yazılmasını sağlamak zorundadır.

SORU: Sözleşmenin bir nüshasının tüketiciye verilmemesi durumunda tüketicinin hakları nelerdir?

YANIT : Tüketici, sahip olduğu haklarının da yazılı bulunduğu sözleşmeyi imzalar ve kendi el yazısı ile tarihini yazar. Satıcı veya sağlayıcı, kanunda emredilen bilgilerin sözleşmede yer almasını sağlamak ve taraflar arasında akdedilen sözleşmenin bir nüshasını tüketiciye vermekle yükümlüdür.

PARA İSTENEMEZ

Soru: Kapıdan satışlarda sözleşmenin düzenlendiği veya malın teslim edildiği tarihte, tüketiciden ödeme yapması istenebilir mi?

Yanıt: Hayır, istenemez. Çünkü 4077 sayılı Kanun, kapıdan satışlarda peşin ödeme yasağını kabul etmiştir. Yedi günlük cayma hakkı süresi dolmadan satıcı veya sağlayıcı, kapıdan satış işlemine konu mal veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez.

Tüketicinin cayma süresi yedi gün

SORU : Tüketici, kapıdan satışlarda cayma hakkını nasıl kullanır?

YANIT : Tüketici; malın teslimi ile sözleşmenin aynı tarihte yapılması durumunda sözleşmenin düzenlendiği tarihten itibaren, malın tüketiciye teslimi sözleşmenin imzalandığı tarihten sonra ise malın teslim tarihinden itibaren veya hizmet satımında, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren yedi günlük cayma hakkı süresinin sonuna kadar malı veya hizmeti kabul veya hiçbir gerekçe göstermeksizin reddetmekte serbesttir.

Tüketici malı veya hizmeti reddetmeyi düşünüyor ise, yedi günlük bu süre dolmadan ve herhangi bir şekil şartına bağlı kalmadan cayma kararını satıcı/sağlayıcıya bildirebilir. Cayma bildiriminin süresi içinde yapılmamış olması mal veya hizmetin kabul edildiği anlamına gelir. Bu takdirde tüketici sözleşme hükümleri çerçevesinde satıcı/sağlayıcıya bir ödeme yapmak veya kendisini borç altına sokan bir belge vermek zorundadır.

Eğer tüketici süresi içinde kapıdan satış işleminden caymış ise satıcı, cayma bildiriminin kendisine ulaştığı andan itibaren yirmi gün içerisinde malı geri almakla yükümlüdür.

Özcan PEKTAŞ

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kapıdan satışta yetki belgesi şart haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı