Ege Haberleri

EGE

  'Kapatıyoruz' haksız rekabet

  Burcu TANER, İZMİR (DHA)
  28.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yılı yüzde 20 ihracat artışı ile kapatan mobilya sektörü 8 milyar dolarlık hacme ulaşırken, ‘kapatıyoruz’ tabelasıyla kayıtdışı çalışan mağazalarda yakınıyor.

  MOBİLYA ihracatı 2010 yılını bir önceki yıla oranla yüzde 20’lik artışla kapatarak 1 milyar 400 milyon dolara ulaştı. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, 2011 yılında da ihracatta en az yüzde 20’lik, iç pazarda ise yüzde 10’luk büyüme hedeflediklerini belirtti. Davulcuoğlu, bu doğrultuda Hindistan, Güney Afrika ve Kenya gibi alternatif pazarlarda önemli bağlantılar kurduklarını vurguladı. Türkiye mobilya pazarının 2010 yılında yüzde 8 büyüyerek 8 milyar dolarlık hacme ulaştığını da ifade eden Davulcuoğlu, yılda 650 bin evliliğin gerçekleştiği Türkiye’deki dinamik talebe işaret etti. Bu olumlu koşullara rağmen yüzde 18’lik KDV oranının aynı zamanda kayıtdışına da yol açtığına dikkat çeken Davulcuoğlu, vergi oranlarının makul rakamlara çekilmesini istedi.

  Kuralsız satışlar

  Davulcuoğlu, son dönemlerde ortaya çıkan ve ‘kapatıyoruz’ tabelasıyla satış yapan kayıt dışı mağazaların haksız rekabet yarattığına değinerek “Kuralsızca satış yapan bu mağazalar mobilya sanayicilerine ciddi zarar veriyor. Bunu yapan firmalar zaten itibarlı ve kalıcı iş yapan firmalar değil. ‘Kapatıyoruz’ diyerek kapatmayan ve bunu meslek haline getirmiş firmalar var. Bir semte gidiyor, bir sene altı ay satış yaptıktan sonra, başka semte taşınıyor. Bunlar kayıtdışı üretim yapan küçük işletmelerden alım yaptıkları için, onlara da baskı yaparak zarar veriyorlar. Bu oyuncuların da kural içine çekilmesi gerekiyor, tüketicilerin yanıltılmaması lazım. Bunlar ayrıca garanti dışı ürünler, sektörü yaralayan bir konu” diye konuştu.

  YETKİLİLERE ÇAĞRI

  İndirim mağazaları ile bu mağazaların karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Davulcuoğlu, “Bu konuda üyelerimizin şikayeti her geçen gün artıyor. Gelişmiş ülkelerde kapatmanın kuralları var. Bu konuyu Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri’nin dikkatine sunuyoruz. Biz kuralların
  konmasını istiyoruz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı