Gündem Haberleri

  Kapatılma korkusu

  Hürriyet Haber
  26.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP, yasaklı lider Erbakan ve Şevket Kazan yüzünden, ‘‘Kapatılma korkusu’’ yaşıyor. Yasaklıların adaylığına karşı çıkan yenilikçi kanada mensup Başkanlık Divanı üyeleri Kutan'ı ziyaret ederek, endişelerini dile getirdiler. Sürekli RP'nin devamı olmadıkları mesajını verdiklerini belirten yenilikçiler, ‘‘Partiyi kazasız belasız seçime götürmek istiyoruz’’ dediler.

  Kapatılan RP'nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan'ın, bağımsız adaylığı konusunda YSK'nın takınacağı tavrı öğrenmek için eski yardımcısı Şevket Kazan'a adaylık başvurusu yaptırması, FP'yi karıştırdı. FP'nin yenilikçi kanadına mensup Başkanlık Divanı üyeleri, Erbakan ve yasaklı arkadaşlarının adaylığına karşı çıktılar. Yenilikçi FP yöneticileri, Erbakan ve arkadaşlarının adaylığı konusundaki tepkilerini, ‘‘Biz partiyi kazasız belasız seçimlere götürmeye çalışırken, bu tür davranışlar içine girilmesi başımıza iş açar’’ diye dile getirdiler. ‘‘Bugüne kadar biz hep, ‘RP'nin devamı değiliz, yeni bir partiyiz' dedik. Şimdi, Anayasa Mahkemesi tarafından RP'nin kapatılmasına gerekçe gösterilen ve bu nedenle de siyaset yasağı getirilen isimleri listelerimizden aday göstermemizi nasıl izah ederiz?’’ diyen bu FP’liler, bu kaygılarını dün, Genel Başkan Recai Kutan'a da aktardılar. Kutan'ın yakın çevresi ise ‘‘YSK'nın böyle bir adaylığa izin vereceğini sanmıyoruz’’ diyerek, tepkileri yumuşatmaya çalıştı. Kutan'ın çevresi, ‘‘Erbakan YSK'nın adaylığına izin vermemesi durumunda, bu kararı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açtığı davada kullanmak istiyor’’ görüşünü savundu. Kutan da FP'nin dünkü Başkanlık Divanı toplantısında, Kazan'ın kendisiyle telefonla görüştüğünü ve ‘Milletvekili adaylığı için FP’ye başvurmadığını söylediğini' açıkladı.

  KAZAN: NORMAL ADAYIM

  Kutan'ın bu açıklamalarının aksine, Kazan ise dün İslamcı bir gazeteye verdiği demeçte, FP listesinden bağımsız değil, normal milletvekili adayı olduğunu söyledi. Kazan, Anayasa Mahkemesi'nin kendisiyle ilgili yasak kararının adaylığını etkilemediğini de iddia etti. FP Genel Başkan Yardımcısı Ali Coşkun da dün düzenlediği basın toplantısında, Erbakan'ın adaylığıyla ilgili kararı YSK'nın vereceğini söyledi. Kazan'ın başvurusunun henüz kendilerine ulaşmadığını belirten Coşkun, ‘‘Kendisi FP üyesi değil. RP'nin kapatılmasıyla, bir partiye üye olması yasaklanmıştır. Bağımsız aday olması hukuki bir durumdur. Yetki YSK'nındır. YSK henüz resmi bir müracaat olmadığı için açıklama yapmamıştır’’ dedi.

  FP'yi karıştırdılar

  Kapatılan Refah Partisi'nin yasaklı Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın, Yüksek Seçim Kurulu'nun takınacağı tavrı öğrenmek ve genel nabzı yoklamak için kendisi gibi yasaklı olan eski yardımcısı Şevket Kazan'a adaylık başvurusu yaptırması FP'yi karıştırdı. FP'nin yenilikçi kanadı, RP'nin kapatılmasına gerekçe gösterilen ve bu nedenle siyaset yasağı getirilen isimlerin aday gösterilmesini, ‘‘izah edilemez’’ diye niteliyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı