Gündem Haberleri

  Kapatılan DTP'li 54 başkan yargılanması sürüyor

  Cem EMİR/DİYARBAKIR, (DHA)
  22.12.2009 - 13:39 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR'da, 2007 yılında bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın zehirlendiği iddiaları üzerine ortak bir basın toplantısı yapan ve haklarında 3 yıla kadar hapis cezası istenen bazıları hala görevde bulunan kapatılan DTP'li 54 belediye başkanın yargılanmasına devam edildi.

  Davada, Hakkari eski Belediye Başkanı Metin Tekçe ile eski Derik Belediye Başkanı Ramazan Kapar hakkında yakalama kararı çıkardı.

  Öcalan'ın zehirlendiği iddiaları üzerine 2007 yılında Diyarbakır'da ortak bir basın toplantısı yapan ve halen bazılarının görevde olduğu eski DTP'li 54 belediye başkanı hakkında, Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, ‘suçu ve suçluyu övmek’ suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davaya bugün devam edildi. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklardan Diyarbakır merkez Yenişehir İlçesi eski Belediye Başkanı Fırat Anlı, Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi Belediye Başkanı Emrullah Cin ve Diyarbakır'ın Bismil İlçesi Belediye Başkanı Şükran Aydın ile avukatları katıldı.

  Mahkeme heyetinin savunmasını aldığı Fırat Anlı, açıklama yapmalarındaki amaçlarının Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasal gündemi gözönüne alarak, toplumsal huzur ve barışı sağlamak olduğunu söyledi. Anlı, amaçlarının örgütün propagandasını yapmak olmadığını belirterek, beraatini talep etti. Sanıklar Emrullah Cin ve Şükran Aydın da Anlı'nın savunmasına katıldıklarını beyan etti.

  BELEDİYE BAŞKANLARI HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

  Sanıkların savunmalarının ardından mahkeme heyeti, ifadeleri alınmayan bazı sanıkların ifadelerinin alınması için yazılan talimatların beklenmesine ve yurt dışında bulunduğu bildirilen eski Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe ve Mardin'in Derik İlçesi eski Belediye Başkanı Ramazan Kapar'ın hakkında, adres tespitlerinin yapılamaması gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılmasını karar verip, duruşmayı erteledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı