Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kapatılan Al Rawda Camisi, yeniden açılıyor

  Hürriyet Haber
  11.05.2017 - 09:52 | Son Güncelleme:

  Fransa İçişleri Bakanlığı, olağanüstü hal uygulaması gerekçe gösterilerek kapatılan bir caminin yeniden ibadete açılmasına karar verdi.

  BAKANLIKTAN yapılan açıklamada, Paris yakınlarındaki Stains kasabasında bulunan Al Rawda Camisi’nin, Kasım 2016’da geçici kapatılmasıyla ilgili genelgenin iptal edildiği bildirildi. Cami derneğinin verdiği güvencelerin ibadet yerinin yeniden açılması kararında önemli rol oynadığı ifade edildi.
  Bakanlık, daha önce “Cumhuriyet değerlerine aykırı ve kamu güvenliğini tehdit eder nitelikte faaliyet ve söylemler gerçekleştirildiği” gerekçesiyle caminin kapatıldığını açıklamıştı. Camiden sorumlu derneğin, idari mahkeme ve temyiz mahkemesine yaptığı başvurular da reddedilmişti.

  20’DEN FAZLA CAMİ VE MESCİT KAPATILDI

  Fransa’da olağanüstü hal uygulamasının ilanından bu yana 20’den fazla cami ve mescit kapatıldı. Paris’in 6 bölgesinde 13 Kasım 2015’te düzenlenen, 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti. Olağanüstü hal, Nice’te geçen yıl 14 Temmuz’da yaşanan, 84 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısından sonra da uzatılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı