İZMİR HABERLERİ

Kapatılacak ETÜT merkezine öğrenci topluyorlar

DHA
27.03.2017 - 09:03Son Güncelleme :
DHA

İzmir'in Buca ilçesinde bir ortaokulda yapılan TEOG deneme sınavının kitapçığında bulunan reklam tepki çekti. 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren kapatılacak olan ETÜT merkezinin kitapçıktaki reklamla 2017-2018 eğitim öğretim yılı için öğrenci toplamasına tepki gösteren Türk Eğitim-Sen İzmir Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, "Bu olayla ilgili gereği yerine getirilmeli ve bir an önce soruşturma açılmalı" dedi.

Dershanelerin kapatılmasından sonra sayıları hızla artan öğrenci etüt merkezleri de 9 Şubat 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 687 sayılı KHK

ile kapatıldı. Halen faaliyette olan etüt merkezlerine temmuz ayına kadar süre tanındı. Mevcut etüt merkezleri 1 Temmuz 2017 tarihine kadar dönüştürülecek, şartları taşımayan ve yeterlilikleri yerine getirmeyenler ise kapatılacak. 'Etüt Merkezi' ibaresi KHK ile ilgili yönetmelikten çıkartıldı ve yerine 'sosyal etkinlik merkezi' tanımı eklendi. Etüt merkezlerinin kapatılmasından sonra ilkokul ve ortaokul öğrencileri okul dışında bir kurumdan takviye kurs, destek eğitimi alamayacak. Liselerde ise takviye destek özel eğitim kurslarında verilecek tek ders ile sınırlı tutulacak. Ancak buna rağmen Buca Ufuk Ortaokulu'nda 22 Mart 2017 tarihinde yapılan bir TEOG deneme sınavının kitapçıklarının kapaklarındaki etüt merkezi reklamı dikkat çekti. Kitapçığın üzerindeki reklamda, "Ege Yükseliş Etüt Eğitim Merkezi, eğitimde 20. yılımız nedeniyle 2017- 2018 öğretim yılı için 8. sınıf TEOG hazırlık ve okula destek kurslarımıza kayıt yaptıran ilk 100 öğrenciye yüzde 50 indirim" ifadeleri yer alıyor. İki ayrı paketin sunulduğu reklamda, 4. sınıftan 8. sınıfa kadar öğrenciler için 'okul derslerine destek ve TEOG sınavlarına hazırlık', 1. sınıftan 8. sınıfa kadar olan öğrenciler için ise 'ev ödevleri yapımı, kontrolü ve destek dersler' verilebileceği yazıyor.

Bu duruma tepki gösteren Türk Eğitim-Sen İzmir Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, yaşananların yönetici atamalarında liyakata önem verilmemesinden kaynaklandığını belirterek, "Bu yöneticilerin tamamı mülakatla geldiler. Türkiye'de mülakatla adam seçmenin karşılığıdır bu. Ülkemizde neler olup bittiğinin farkında değil mi bu insanlar? Liyakata itibar etmez de 2-3 dakikalık mülakatlarla milli eğitim gibi, okullar gibi ülkenin geleceğini yönlendirecek kurumlara yönetici atarsanız sonucu karşımıza farklı şekillerde çıkar. Eğitim kurumlarımızda, geçmiş kariyeri açısından buraları hak eden arkadaşların görev yapmasıyla ülkemiz hedeflerine ulaşmada daha hızlı yürüyecektir. Bu olayla ilgili de gereği yerine getirilmeli ve bir an önce soruşturma açılmalı" diye konuştu.

Kapatılması söz konusu olan ETÜT merkezine bu reklama aldanarak kayıt yaptıracak olan öğrenci ve velilerin de mağdur olacağını belirten Demir, "Erken kayıtta yüzde 50 indirim vaat ediyor. Bu durumda öğrenci ve veli para yatırmış olacak. ETÜT merkezi Temmuz ayında kapatılacak. Okullar eylül ayında açılacak. Öğrenci bakacak ki ETÜT merkezi kapanmış, paralar da buhar olmuş. Bu mağduriyet oluşmadan önüne geçilmeli" dedi.

Timur TARLIĞ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kapatılacak ETÜT merkezine öğrenci topluyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 09 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kapatılacak ETÜT merkezine öğrenci topluyorlar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı