Kapasite kullanımı yüzde 79.8'e çıktı

Hürriyet Haber
19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DİE kapasite kullanım oranının Kasım ayında arttığını açıkladı. DİE verilerine göre geçen yıl kasım ayında yüzde 71.5 olan kapasite kullanım oranı bu yıl kasım ayında yüzde 79.8'e çıktı.

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), geçen yıl Kasım ayında yüzde 71.5 olan üretim değeri ağırlıklı kapasite kullanım oranının, bu yılın aynı ayında yüzde 79.8'e yükseldiğini açıkladı.

DİE'nin 599 işyerinde yaptığı "Aylık İmalat Sanayi Eğilim Anketi"ne göre, bu yılın Kasım ayında işletmelerin tam kapasite ile çalışamama nedenleri arasında yüzde 49.2'lik oran ile iç pazarda talep yetersizliği ilk sırada yer aldı.

Söz konusu ay, tam kapasite ile çalışamama nedenlerinden dış pazarda talep yetersizliği yüzde 13.1 ile ikinci, yerli mallarda hammadde yetersizliği yüzde 4.4 ile üçüncü olurken, bunu yüzde 3.4 ile işçilerle ilgili meseleler, yüzde 2.2 ile mali imkansızlık, yüzde 1.9 ile de ithal mallarda hammadde yetersizliği izledi.

Öte yandan, DİE, işyerlerinin üretim, yurtiçi satış, satış fiyatları ve hammadde fiyatları konusunda Aralık ayı beklentileri ile ilgili bir değerlendirme de yaptı.

Yapılan değerlendirmeye göre, Aralık ayında, üretimde, işyerlerinin yüzde 31.8'i artış, yüzde 34.9'u ise azalış bekliyor.

Söz konusu ay, yurt içi satışlarda ise aynı işyerlerinin yüzde 33.9'u artış, yüzde 33.9'u azalış, satış fiyatlarında yüzde 28.4'ü artış, yüzde 3.8'i ise azalış beklentisi içinde bulunuyor.

Hammadde fiyatları konusunda da işyerlerinin yüzde 48.8'i artış, yüzde 9.1'i azalış olacağı görüşünü belirtti.(AA)

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı