Ege Haberleri

  Kapalıçarşı’dan dünyaya açılacak

  Yavuz KUŞDEMİR, (DHA)
  21.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TARİHİ Dokur Evi’nde belediye tarafından düzenlenen kurslarda ilmek ilmek dokunan Uşak halıları dünyaya açılacak.

  Halıların yaygınlaşması ve eski şanına ulaşması için katolog hazırlayan Uşak Belediyesi, katalogları günlük 150 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği İstanbul Kapalıçarşı’daki halıcı esnafına gönderip dünya pazarına girmeyi planlıyor. Belediye Başkanı Ali Erdoğan Uşak halılarını eski şaşaalı günlerine döndürmek için çalışmaları hızlandırdıklarını belirterek, “İstanbul Kapalıçarşı’da kabuğu kıracağımıza inanıyoruz. Halılarımız sadece ilimizde yaşayan kültürel bir done olmaktan çıkmalı ve eski günlerine dönmelidir. Yaptığımız halı üretimi ve tanıtım kataloğu bu düşüncenin ürünü. Böylelikle Dokur Evi’nde halı dokuyan Uşaklı kadınlara da önemli bir ek gelir sağlamış olacağız. Dokur Evi’nde iki yıldan bu yana 90 halı üretildi” dedi.

  Her yere satılmalı

  Halıların eskiden olduğu gibi dünyanın her yerine satılmasını istediklerini kaydeden Başkan Erdoğan, “Uşak halılarının yaşaması ve yaşatılmasını önemli bir misyondur. Unutulmaya yüz tutan halılarımızın kendi memleketinde kendi isminde ve atmosferinde yaşamasını önemsedik. Bu nedenle yaklaşık iki yıl önce tarihi Dokur Evi’ni restore ederek can verdik. Ardından yeniden dokutmaya ve gelecek nesillere yayılmasına vesile olduk. İki yıldan bu yana adını yeniden duyurduğumuz Uşak halılarına talepler artmaya başladı” diye konuştu.

   AYDA 1.5 METREKARE

  Uşak halısı diğer el halılarına göre farklı özellikler taşıyor. Bir kadın kursiyer ayda sadece 1.5 metrekare halı dokuyabiliyor. Her metrekarede 89 bin 600 ilmekten oluşuyor. Halılar yüzde yüz yün olmakla birlikte kök boya kullanılarak ilmek ilmek dokunuyor. Başkan Erdoğan, “Bizim dokuduğumuz halıların özelliği aslına uygun ve ekonomik olması” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı