"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Kapalıçarşı açılıyor

İSTANBUL Kültür ve Turizm İl Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili gazeteye geldi. Benim çok sevdiğim, duygusal yaklaştığım bir mekána dair çalışmalardan, projelerden söz etti. Kapalıçarşı'nın geleceğinden. Bir de bana küçük bir kitapçık getirdi, başlığı Kapalıçarşı Geleceğini Arıyor.

Heyecanlandım doğrusu.

Öğrenciliğimden beri en sevdiğim, anılarımın içinde yoğun bir zaman dilimini çağrıştıran güzergáhlardan biri; Kapalıçarşı'dır.

Beyazıt
'ta üniversiteden ya da kütüphaneden çıkıp Çınaraltı'na uğrar, Sahaflar Çarşısı'nda kitap ikmalimi yaptıktan sonra, Kapalıçarşı'nın içinden geçip, Nuruosmaniye yolu ile Báb-ı Áli'ye ulaşırdım. Kitap dağıtım bürolarını, dergi idarehanelerini dolaşırdım. Dostlarımla görüşüp, dergi ve kitapları yüklenip evime dönerdim.

Bazı mekánların şiirleri, belleğimizden çıkmaz. Benim için Orhan Veli'nin, Sezai Karakoç'un Kapalıçarşı şiirleri böyledir. Kapalıçarşı'dan her geçişimde bu şiirlerden birkaç dize anımsardım. Şiirin getirdiği farklı zevk ve izlenimler, şiirin zenginliğine bir kez daha bağlılığımı artırırdı.

* * *

KAPALIÇARŞI
'nın içine girer girmez her şey altın ışıltısına döner.

Şimdi, çarşıyı canlandırma girişimlerine ağırlık veriliyor.

Bilgili'nin söylediğine göre; Şark Kahvesi'nde bir dizi konferanslar düzenlenecekmiş. Gelip geçenlerden uğrayanlar, oraya dair, İstanbul'a dair birkaç söz dinlediklerinde, bu eski mekánın içinde yeni sadalara kulak verebilirler.

Yıllar önce, rahmetle andığım Rifat Dedeoğlu'nun yönettiği Kapalıçarşı dergisi yayımlanıyordu; o dergi çevresinde bir toplantı da yapılmıştı President Hotel'de. Katılmıştım.

Hevesler, projeler, ileriye dönük coşkular salonda yankılandı, o kadar.

"Kapalıçarşı Sorunları, Sorumlulukları ve Yönetim Modelleri Arama Konferansı Sonuçları"nın (11-12 Şubat 2005) beni ilgilendiren bölüm başlığı; Kültür-Sanat ve Zanaat ile İlgili Sorunlar.

Birkaç madde, hemen çarşıya müdahalenin zorunluluğunu gösteriyor.

Çarşıya değer katan geleneksel sanatların ve zanaatların kaybolması.

Çarşıya özgü geleneksel esnaf ahlakının kaybolması.

Esnafın geleneksel Kapalıçarşı kültüründen yoksun olması.

Cep sineması, kafe, sergi vs. sosyal faaliyet alanlarının bulunmaması.

Bugün turistler dışında, acaba kaçımız Kapalıçarşı'yı gezme isteği duyuyoruz? Kişiliksiz, birbirine benzer, aynı mağaza zincirlerinin yer aldığı, ayaküstü atıştırma bölümlerinin bulunduğu alışveriş merkezlerinden bir an kurtulup, Kapalıçarşı'yı gezmeniz, en azından İstanbul'da yaşadığınızı, bu şehrin özgün yapıları olduğunu hatırlatacaktır.

Böyle bir gezi, eski taşlardan eski cep saatlerine kadar, geçmişin estetiği konusunda sizi bilgilendirecektir.

* * *

BİR
gün İstanbul'u bilgili bir yabancı turist gibi gezin, bu şehri tanımadığınızı hemen fark edeceksiniz.
X