Kapalı kapılar ardında

Hürriyet Haber
15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.12.2000 - 00:01

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi'nin, Ankara Sheraton Oteli'nde düzenlenen toplantısına hükümetten 4 bakan katılırken, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'in, toplantının basına kapalı bölümünde, YİK Başkanı Eczacıbaşı ve TÜSİAD Başkanı Yücaoğlu'nun hükümete dönük eleştirilerine sert yanıtlar verdiği öğrenildi.

Toplantıya katılan işadamlarından edinilen bilgiye göre, toplantının basına kapalı bölümünde hükümet adına ilk konuşmayı yapan Devlet Bakanı Gürel, özel sektör temsilcilerden gelen, faizlerin çok yükseldiği yönündeki eleştiriler üzerine, özel sektör kuruluşlarının faaliyet karından çok faiz geliri elde ettiğini hatırlattı.

Bunun üzerine TÜSİAD Başkanı Yücaoğlu'nun, faizlerin yükseltilmesi ve bu ortamın yaratılmasından özel sektörün sorumlu tutulamayacağını söylediği ifade edildi.

Edinilen bilgiye göre Devlet Bakanı Gürel, Kıbrıs politikası konusundaki eleştiriler üzerine de, hükümetin görüşlerini anlatarak, bu konuda tam bilgi sahibi olmadan eleştiri yapıldığını söyledi.

Hepimiz aynı teknedeyiz

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Koç ise bir gazetecinin, toplantıda hangi konuların ele alındığı yolundaki sorusu üzerine, "Hepimizin aynı teknede, aynı gemide olduğunu ve bu kararlılıkla zor günlerin aşılabileceğini dile getirdik" dedi.

Koç, toplantıda Türkiye'nin bu programdan başka alternatifi olmadığı konusundaki görüş birliğinin de teyit edildiğini söyledi.

Koç, toplantıda Şükrü Sina Gürel ile bir gerginlik yaşanıp yaşanmadığı sorusunu da "Sayın Bakan Kıbrıs konusunda kendi görüşlerini dile getirdi. Sansasyon aramayın" diye yanıtladı.

Mustafa Koç, basın mensuplarının, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'in rant ekonomisiyle ilgili eleştirileri konusundaki sorusu üzerine, YİK Başkanı Eczacıbaşı'nın bu eleştirilerine yanıt verdiğini söyledi.

Eczacıbaşı'nın, bu ortamı yaratanın kendileri olmadığını, ortam böyle olunca da, kaynakları en iyi biçimde değerlendirmek gerektiğini söylediğini anlatan Koç, şöyle devam etti:

"Paranın da bir değeri var. Rant ekonomisinden bahsedildi. Rant ekonomisi bunun bir parçasıdır. Özel sektör bundan yararlanıyor diye söylense de, paranın bir değeri var ve en ekonomik olarak değerlendirmek lazım. Kamu açıklarının kapatılmasından ve özelleştirmenin gecikmesinde dolayı devlet iç borçlanmada yıllarca yüksek faiz ödemiştir. Faiz ne kadar yükselirse biz o kadar yüksek maliyetle imal ederiz. Bütün bu toplumsal pisliklerin altında yüksek faiz yatıyor."

Önal'ın sözlerinin muhatabı kim?

Devlet Bakanı Recep Önal'ın, "arabanın tekeri çukura girdi. Bazıları indi. Tekrar binmeye çalışıyorlar" benzetmesinin muhatabıyla ilgili soru üzerine de Koç, Bakanın bunları, yabancı yatırımcılar için söylediğini belirtti.

Mustafa Koç, "Yabancı yatırımcıların çıktıklarını biliyorum. Ama ne kadar istekli gelecekleri konusunda benim de şüphelerim var. Uygun yatırım ortamı yaratılmazsa, yabancı sermaye başka memleketlere gider" dedi.

Özelliştirmeler

THY ve Telekom gibi kuruluşların özelleştirmesinin, yabancı yatırımcıların ilgisiyle ilgili bir soru üzerine de Koç, şu karşılığı verdi:

"Telekom 15 yıl önce, Turgut Bey zamanında özelleştirme başladığında dünyada en değerli Telekom'du. Şimdi biraz daha zaman geçerse üste para vermek zorunda kalacağız. Zaman aleyhimize işliyor."

Mustafa Koç, ihalelere ilgisizliğin fiyat açısından olumsuz etkisi olup olmayacağı sorusuna da "olabilir" yanıtını verdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı