"Sibel Arna" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sibel Arna" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sibel Arna

Kapak oldum

Aylık 100 binin üzerinde satan Pepee dergisinin kapağında bu ay ben varım.

/images/100/0x0/55ea0cedf018fbb8f86768af

Daha ayın ortası bile olmadı ama sanki etrafımda görmeyen kalmadı. Ne tepkiler alıyorum bir bilseniz. Derginin kapağında elimde Pepee’yi görenlerin tepkileri “At onu elinden, çocuğuma kötü örnek oluyor”dan başlıyor, “Ah yavrum; kurban olurum, o Pepee’yi evlat edinmek istiyorum”a kadar uzanıyor.
Peki niye kötü örnek oluyormuş? Bu tepkiyi verenlere tek tek sordum. Yüzde sekseni aynı şeyi söyledi: “Pepee istediği bir şey yapılmayınca küsüyor. Onun yüzünden bizim çocuklar da küsüyor. Beden dilleri bile Pepee gibi oldu. Eller hemen göğüs altında kavuşturuluyor, surat asılıyor, alt dudak öne doğru uzuyor…”
Peki bu duruma Pepee’nin pedagojik danışma kurulu ne diyor? İşte açıklamaları: “Küsme bir anlatım şekli. Karşı tarafça anlaşılamamanın sonucudur. Konuşma yeteneği olan bir yetişkin için küsme ilkel bir davranış kabul edilir ancak insanın kendini anlatamadığı öyle anlar vardır ki işte o zamanlar küsmek şart olabilir. Yeterli lisana sahip yetişkin için bile zaman zaman geçerli olan küsme davranışı, kendini ifade etme konusunda yetersiz olan bir çocuk için kabul edilir bir davranıştır. Çocuklar kendilerini yeterince anlatamazlar. Kendilerini anlatabilmek ve karşı tarafı yönlendirerek isteklerini elde edebilmek için çeşitli yollara başvururlar. Bunlardan biri de küsme. Ve hayatın gerçeği.”
Bu noktadaki kişisel fikrimse şu. Her çocuk Pepee’den kendi karakteri temelinde bir şeyler kapıyor. Mesela Rüzgar günde en az üç bölüm Pepee izlemesine rağmen küsme davranışı onda yer etmedi. Belki kendini başka yollarla ifade edebildiğinden, belki küsmenin anne üzerinde yarattığı duygusal baskıyı daha çözümleyemediğinden. Ama mesela durup dururken “Annem güzel annem” diye şarkıya girmeyi Pepee’den öğrendi. Aynı şekilde sevdiklerine “seni seviyorum” demeyi de. Tuvalet eğitimi sırasındaki katkılarını yazmakla bitiremem. Pepee gibi sebze de yiyoruz mesela. Hatkta şu uyku işini de kapsamlı bir ele alsalar diyorum... Tek uyumak, çabuk uyumak, geceleri uyanmamak konusunda bir sihirli değneğin var mı Pepee?

İÇİNDE NELER VAR

Her sayı annelere, çocuk psikolojisinin daha rahat anlaşılması ve annelerin desteklenmesi konusunda bir içerik sunuluyor. Evde oynayabilecekleri oyunlar öğretiliyor. Mesela ben Pepee ile aynalama oyunu oynadım. Yüzümü şekilden şekle soktum ve aynısını yapmasını istedim. Evde Rüzgar’la da oynuyoruz ve çok gülüyoruz.

X