Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kapadokya'daki tartışmalı bina yıkıldı

  A.A
  18 Mayıs 2011 - 14:37Son Güncelleme : 18 Mayıs 2011 - 14:37

  Kapadokya'da sit alanı içinde, peribacaları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan tartışmalı betonarme bina yıktırıldı.

  Avanos Kaymakamı Aylin Kırcı Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zelve Ören Yeri'ne Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan betonarme binanın, Kapadokya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda yıkımının gerçekleştirildiğini söyledi.

  Duman, bugün yıkımı yapılan bina yerine, önümüzdeki süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bölgenin doğal dokusuna uygun farklı bir projenin hayata geçirileceğini belirtti.

  Nevşehir'in Avanos ilçesinde bulunan Zelve Ören Yeri'ne Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hizmet binası olarak yaptırılan tartışmalı betonarme bina Kapadokya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda yıktırıldı.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın 2009 yılında denetlediği ve peribacalarına olan yakınlığı nedeniyle çirkin bir yapı olarak niteleyerek yıkılmasını istediği betonarme bina, Avanos Belediyesi tarafından mühürlenmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı