KAYSERİ HABERLERİ

Kapadokya Üniversite-Sanayi İşbirliği çalıştayı

DHA
12.05.2017 - 10:11Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - ERCİYES Teknopark A.Ş. ve Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi tarafından organize edilen, Kapadokya Üniversite Sanayi İşbirliği Çalıştayı kapsamında Türkiye’deki üniversite-sanayi işbirliğindeki süreçler masaya yatırıldı.
Üniversite Sanayi İşbirliği ile ilgili alanında tecrübeli teknoloji transfer ofisleri uzmanlarının katılım gösterdiği iki gün boyunca devam eden etkinlikle ilgili açıklama yapan Erciyes Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Mahmut Doğan, ''Ülkemizin kalkınmasının ve teknolojik alanda gelişiminin en önemli adımı, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin yerli ve özgün yöntemler ile geliştirilip üretilmesidir. Ülkemizin teknolojiye dayalı kalkınma hamlesini gerçekleştirebilmesinin en önemli araçlarından bir tanesi de üniversite-sanayi İşbirliği faaliyetleridir. Ülke genelinde kurulmuş çok sayıda teknoloji transfer ofisi, teknopark, küsi platformları, kuluçka merkezi, özel danışmanlık şirketleri ve üniversite-sanayi işbirliği vakıfları ülkemizin teknolojik gelişimini hızlandırmaya yönelik farklı çalışmalar gerçekleştirmektedirler'' dedi. 
Yıllardır dile getirilen üniversite-sanayi işbirliğinin, söylemden eyleme dönüştüğünü ve verimlerin alınmaya başladığını kaydeden Doğan, şunları bildirdi:
''Ancak henüz bu işbirliği yeterli olgunluğa ulaşmamıştır. Özellikle sanayicilerimizin, sorunlarının çözümü için veya Ar-Ge inovasyon kapsamında geliştirmeyi düşündükleri ürünlerin Ar-Ge çalışmalarında, doğru akademisyenleri bulmaları çok önemlidir. Diğer taraftan akademisyenlerimiz de katma değer sağlayabilecekleri fikir, ürün veya çözümlerini sanayicilerimize sunabilmelidirler. Bu kapsamda ilgili alanlarda taraflar arası görüşmeler ve anlaşmalar yapılmalı, ortak projeler üretilmeli, TTO’lar bu hususlarda köprü ve aracı olup her iki tarafa da çözümler sunmalıdır. Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi olarak biz de, ülke genelinde üniversite sanayi işbirliği kapsamında bugüne kadar edinilmiş tecrübelerin, başarılı uygulamaların, örnek iş modellerinin, konuyla ilgili temel problemlerin, gelecek planlarının konuşulacağı, alanında uzman ve tecrübeli TTO uzmanları, TTO yöneticileri, teknopark uzmanları, akademisyenler, danışmanlar ve üniversite-sanayi işbirliği hususunda tecrübeli sanayicilerin katılımıyla Kapadokya Üniversite Sanayi İşbirliği Çalıştayı’nı organize ettik. Söz konusu çalıştay kapsamında, Üniversite Sanayi İşbirliğinde Süreç Yönetimi (Mevcut ÜSİ Süreçleri ve Bürokrasisi, Ücret Politikası ve Veri Yönetimi), Üniversite Sanayi İşbirliğinde İş Geliştirme Stratejileri ve Modelleri, Üniversite Sanayi İşbirliğinde Finansman ve Fikri Hak Paylaşım Yöntemleri ele alındı. Bu çalıştayın bildirisi ve sonuçları kitapçık haline getirilerek TTO Üniversite Sanayi İşbirliği alanında yetki sahibi olan, konunun diğer tarafları ile de paylaşılacak ve çözüm önerileri ele alınacak. Erciyes Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi olarak, Üniversite Sanayi İşbirliği konusunda ülkemizde daha aktif çalışmaların yürütülebilmesi adına faaliyetlerimizi ara vermeden sürdürüyor olacağız.”

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kapadokya Üniversite-Sanayi İşbirliği çalıştayı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 10 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kapadokya Üniversite-Sanayi İşbirliği çalıştayı haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

03 Temmuz 2019, Çarşamba
 • İmsak
  03:21
 • Güneş
  05:11
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  20:14
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı