Gündem Haberleri

  Kapadokya’da kültür buluşması

  Hürriyet Haber
  13.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kapadokya'da bu yıl ilk kez düzenlenen 'Uygarlıklar Beşiği Anadolu 2000' festivali Anadolu'nun renkli kültür mozayiğine dikat çekmeyi amaçlıyor. 8-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalde Pascale Jeandroz Entrümantal Topluluğu, Neuilly Vokal Topluluğu, Modern Dans Topluluğu, Ermeni Patrikhanesi, Rum Ortodoks Kilisesi, Maftirim Dini Eserler Korosu, Mehter Topluluğu konserler verip gösteriler yapacak.

  TARİHİN başlangıcından bu yana, bir çok uygarlık ve dinin merkezi olan Kapadokya, şimdi de uluslararası bir kültür festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

  Bir grup gönüllünün girişimiyle, önceleri küçük bir kültür projesi olarak başlayan daha sonra boyutları giderek genişleyen Uygarlıklar Beşiği Anadolu 2000 adlı bu uluslararası festival, 8 ile 14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Dünyanın dört bir yanından konukların katılacağı festival, Kapadokya'nın ardından İstanbul'a da taşınacak.

  Uygarlıklar Beşiği Anadolu 2000, Opet, Koçbank, Türk Hava Yolları ve Ulusoy'un sponsorluğunda gerçekleşiyor. Festivalin basın sponsoru ise Doğan Medya Grubu.

  Festival sanatseverleri, 'Anadolu'nun kalbi Kapadokya'da tarihin çok eski çağlarından bu yana, insanlığın paylaştığı kültür hazinesine doğru bir yolculuğa çıkaracak.

  Anadolu'nun tarihinden

  Uygarıklar Beşiği Anadolu 2000'in proje yürütme kurulunda yeralan Monik İpekel, Semra Tınaz, Pelin Ulusoy, Nurten Öztürk ve Feride Ortaeskenazi dün düzenlenen basın toplantısında festivalin ortaya çıkışı ve içeriği hakkında bilgi verdiler.

  Fransa Ulusal Orkestrası, Radio France Filarmoni Orkestrası, Opera Orkestrası gibi müzik toplulularında görev yapan 63 müzisyenin oluşturduğu Pascale Jeandroz Entrümantal Topluluğu festivalin konuklarından. Topluluk, 10 Haziran'da Zelve Vadisi'nde, 13 Haziran'da da İstanbul Sait Antuan Kilisesi'nde konser verecek.

  Neuilly Vokal Topluluğu, Gregoryen, Bizans ve Süryani ezgileri ile Monteverdi, Liszt, Faure, Franck, Chausson, Pergolesi gibi bestecilerin eserlerinden örnekler sunacak.

  Kapadokya'daki Zelve Açıkhava Müzesi ise Anadolu'daki uygarlıkların zengin mozayiğinden izler taşıyan bir gösteriye sane olacak. Modern Dans Topluluğu, Ermeni Patrikhanesi, Rum Ortodoks Kilisesi, Maftirim Dini Eserler Korosu, Mehter Topluluğu, halk müziği sanatçısı Musa Eroğlu bu ilginç gösteride yeralıyor. Lazer eşliğinde yapılacak olan görkemli gösteride Mozart, Bizet ve Verdi'nin eserleri de seslendirilecek.

  Ahmet Özhan'ın Tasavvuf Müziği Konseri de Kapadokya'daki bu uluslararası kültür festivalinde yeralan etkinliklerden.

  Konserlerin yanısıra, Ürgüp ve Göreme'ye yapılacak geziler, Anadolu kültür mozayiğinin tartışılacağı panel ve söyleşiler de kültürlerin buluşmasına renk katacak. n Nazan MENGÜ

  Uygarlıklar Beşiği Anadolu 2000, önceleri bir grup gönüllünün küçük bir projesi olarak başlamış. Daha sonra diğer kuruluşların da desteğiyle uluslararası çapta bir etkinliğe dönüşmüş.

  Projenin 'fikir anneleri' beş sanatsever gönüllü. Monik İpekel, Semra Tınaz, Pelin Ulusoy, Nurten Öztürk ve Feride Ortaeskenazi, altı aydır gecelerini, gündüzlerine katıp festivali gerçekleştirmek için çalışmışlar. Onların amacı, kendi isimlerini önplana çıkarmak değil, Kapadokya başta olmak üzere Türkiye'nin adını böylesi özel sanat etkinlikleriyle tüm dünyaya duyurmak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı