« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Kaotik görüntü içine sokulmamalı"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, TFF Genel Kurulu'nda çözüme giden yolda adım atılamadığını belirterek, "Herkesin aklı selim içinde kararlarını ortaya koyması ve sağduyu çerçevesindeki kararların bir an önce uygulanması arzumuzdur. Ne karar alacaklarını bilemeyiz. Herhangi bir karar yönünde telkin ve tavsiyede bulunmayı da düşünmüyoruz. Sadece akılcı yöntemlerle sağduyu çerçevesinde hareket etmelerini bekliyoruz. Türk futbolunun kaotik bir görüntü içine sokulmaması lazım. Problemler büyütülmeden çözüme kavuşturulmalı" dedi.

Ömür AVCI/TRABZON,(DHA)
SON GÜNCELLEME

Trabzon ve Rize'de çeşitli temaslarda bulunmak üzere bu sabah Trabzon'a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye Futbol Federasyonu'nun son genel kurul toplantısıyla ilgili bir soruya Kılıç şöyle yanıt verdi:

"Türkiye'de futbol özerk bir yapı. Hepinizin bildiği realite bu. Dünyada da futbol özerk yapılarla yönetiliyor. Futbolun özerk yapısına müdahaleci bir yaklaşımımız kesinlikle söz konusu değil. Bu konuda UEFA'nın çok büyük bir hassasiyeti var. Herkesin malumu olan konular bunlar. TFF kendi özerkliği içinde, kendi eylem planını ve kendi yol haritasını belirlemeye devam edecek. Var olan önemli ve kronikleşen sorunlar var. Bu büyük sorunlarla Türk futbolunun yaşaması mümkün değil. Bunların çözüme kavuşturulması lazım. Peki hangi yöntemle sorunlar çözüme kavuşturulacak? Ortak akıl yöntemiyle Türk futbolunun içinde bulunduğu sorunlar çözüme kavuşturulacaktır. Olağanüstü toplanan TFF genel kurulunda çözüme giren yolda önemli bir mesafe kat edilememiştir. Önümüzdeki günlerde gerek kulüpler birliği, gerek TFF, gerekse Türk futbolunun lokomotifi olan kulüpler ve onların başkanları, daha iyi niyetli ve daha uzlaşmacı tavırlar içinde Türkiye'de futbolun sorunlarını çözmek yönünde bir irade ortaya koyacaktır. Bu temennimizdir, olması gereken de budur. Her sektörün her kesimin kendi sorunlarının çözümüne yönelik adımları ivedilikle atması ve ortak akılcı yaklaşımlara katkı sağlaması gerekmektedir. Katılımcılığın gereği budur. Herkes vazifesini yerine getirmelidir. Kimse kendi problemini başkalarına tehir etmemelidir. İleri tarihlere ötelememelidir."

Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu yönetiminin istifasıyla ilgili bir soruya da, "Herkesin aklı selim içinde kararlarını ortaya koyması ve sağduyu çerçevesindeki kararları bir an önce uygulaması arzumuzdur. Ne karar alacaklarını bilemeyiz. Herhangi bir karar yönünde telkin ve tavsiyede bulunmayı da düşünmüyoruz. Sadece akılcı yöntemlerle sağduyu çerçevesinde hareket etmelerini bekliyoruz. Türk futbolunun kaotik bir görüntü içine sokulmaması lazım. Problemler büyütülmeden çözüme kavuşturulı" diye yanıtladı.

TARAFTARLAR KARŞILADI

Suat Kılıç daha sonra havalimanı VIP salonu önünde kendisini karşılamaya gelen bir grup Trabzonspor taraftarının yanına gitti. Kendisine verilen çiçeği alan Kılıç, taraftarların "Sizden ricamız, Karadeniz kulüplerinin tribün liderlerinin buluşturulup kırgınlığın giderilmesi" şeklindeki isteğini de memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Zaman zaman rekabetten heyecandan kaynaklanan itilaflar olabilir. Ama hadiseye şöyle bakmamız lazım. Tuttuğumuz takım ne olursa olsun, hepimiz teröre karşı mücadele beraber miyiz? Devlet, vatan, millet bir mi? Hepimiz bu memleketin, bu vatanın evladıyız. Kardeşlik bağlarımızı güçlendirmek yönünde hepimize düşen büyük görevler var. Buraya gelmeniz benim için büyük sürpriz oldu. Büyük memnuniyet duydum" dedi.

Kılıç, daha sonra Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi'nde düzenlenen Gençlik Çalıştayı'na katıldı. Çalıştayın yapıldığı salona girerken kendisine gösteri sunan horon ekibiyle fotoğraf çektiren Kılıç, minik sporcularla da sohbet etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz