« Hürriyet.com.tr

Kanyoning faciası 18 ölü

Hürriyet Haber
X

İsviçre'de son yılların gözde sporlarından kanyoning yapan 18 maceracı turist aniden çıkan fırtınanın yol açtığı sele kapılarak can verdi.

İNGİLİZ, Güney Afrikalı, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı 44 turist, bir seyahat firmasının İsviçre Alpleri'ndeki Leutschine Nehri’nde düzenlediği kanyoning turuna katıldı. Turistler, 8 rehberi yanlarına alarak, dağ malzemeleriyle, kah tırmanarak, kah yüzerek nehri aşmak için İsviçre'nin İnterlaken Kasabası'na yerleşti. Grup, Alplerin eriyen karlarıyla hızla ilerleyen ve kasabanın Brienz Gölü'ne boşalan Leutschine Nehri'ne geldiler.

Fırtınadan habersiz

Rehberleri eşliğindeki turistler önceki gün yüksek bir kayanın üzerinden nehre atladılar. Ancak turistler Alplerin yükseklerinde aniden çıkan fırtınadan habersizdi. Fırtına zaten hızla akan nehri bir sele dönüştürdü. Köklerinden sökülen ağaçlar ve kaya parçaları da selle birlikte nehirde ilerlemeye başladı.

4 kayıp, 6 yaralı var

Gafil avlanan 16 turist ve 2 rehber, kimi boğularak kimi de taş ve ağaçlara çarparak feci şekilde can verdi. Faciayı ilk önce Brienz Gölü kıyısında gezen ve nehrin göle boşaldığı yerde 18 can yelekli cesedin yüzdüğünü gören bir turist fark etti. Biri ağır 6 kişinin de yaralı olduğu faciada 4 kişinin de kayıp olduğu, aramaların sürdüğü bildirildi.

En riskli doğa sporu

Fransız Alpleri'nde 15 yıldır yapılan Kanyoning, ‘‘En riskli doğa sporu’’ kabul ediliyor. Sporcular, su geçirmez elbise, can yeleği, kask ve dağcılıkta kullanılan kancalı ip kullanıyor. Önce, kanyonda çok yüksekten, nehre atlanıyor. Sonra sporcular nehirde yüzmeye başlıyor. Bazen kayalara çarpa çarpa ilerleniyor. Yer yer dağcılık da yapılıyor ve çok akıntılı yerlerde iplerle kayalara tırmanılıyor.Kaynak:

En İyi
Sonbaharda yapılacak en iyi 10 aktivite
36 Saat
36 saatte Brüksel
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
12 ay Los Angeles
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
‘Türkiye’nin en iyileri’ne büyük ilgi