ANKARA HABERLERİ

Kanunsuz yasalız

Fatih AKTİMUR
07 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 06 Mayıs 2010 - 21:23

ATO Başkanı Sinan Aygün’ün Türkiye’de özel dedektifliğin yasal olmadığını anımsattığı açıklamanın ardından, Ankara’da özel dedektiflik yapan Ömer Faruk Koca, yapılan hiçbir işte yasadışılık bulunmadığını ve verilen hizmetlere ilişkin yasal bir engel olmadığını savundu.

Fatih AKTİMUR

ANKARA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün’ün özel dedektiflerle ilgili uyarısının ardından Ankara’da dedektiflik yapan Ömer Faruk Koca, “ATO’ya kaydımız var ve verdiğimiz hizmetlerde yasadışılık bulunmuyor. Türkiye’de dedektiflik kanunu yok fakat verdiğimiz hizmetlere karşı yasal bir engel de yok” dedi.
Aygün’ün, “Sherlock Holmes özentisi bazı kişilerin özel dedektiflik adı altında yürüttükleri eş takibi, evlilik öncesi şahıs araştırması, parmak izi araştırma, adres tespiti gibi faaliyetler yasalarımıza göre ağır suçtur” ifadesine değinen Koca, “Sherlock Holmes terimi dedektiflik mesleği için doğrudur. Başkasının göremediğini gören bir mesleği tanımlayan bir isimdir. Ona bir itirazımız yok. Fakat ağır suç ifadesini hak etmiyoruz” dedi.
Özel dedektiflik mesleğini yasal sınırlar ve öngörülen kırmızı çizgilerle yürüttüklerini söyleyen Koca ayrıca şunları söyledi:
Aygün kayıtsızları kastediyor
“Sayın Aygün, yasadışı dinleme ve izleme skandallarının peş peşe patlak verdiği günlerde bu tür işlerde kullanılan özel dedektifliğin yasal olmadığını söyledi. Özel dedektiflik, bu tür işlerde kullanılıyorsa gerçekten yasal değil. Sayın Aygün, açıklamasında kendine yasal sınırlar çizmeyen ve kayıtsız olarak çalışan insanları kastediyor diye düşünüyoruz.
Engelleyici bir yasa yok
Araştırma ve takip hizmeti veriyoruz. Şahıs araştırmadan kasıt, usul bağı şirket ortaklıklarında birinin birini dolandırması ve bunu belgelemesi halinde geçerli olan bir araştırma. Örneğin bir erkek gelip karımı takip edin diyebiliyor. Bu kadını takip etmek şahıs araştırmasıdır. Fakat arada evlilik cüzdanı vardır ve bu takibe hakkı vardır. Bunu engelleyecek bir yasa yok.”
Yasa yok ama biz yasalız
“Benim bir sözleşmem var, bunu müşterimle karşılıklı imzalıyorum. Kişiler benden ne istemeli ne istememeli bilgilerini veriyorum. Müşterinin sözleşme sonucu kesinlikle talep edemeyeceği şeyler var. Örneğin müşteri iş hukuk ya da evlilik bağı olmayan bir şahsı araştırmayı isteyemez. Hukuki ya da medeni durumunu yazılı olarak ispat etmek zorunda. Dedektifliğin bir kanunu yok fakat biz, kanun çıkıncaya kadar geçen sürede kanun çıkmış gibi kabul ederek bunun çizdiği çizgi kapsamında çalışıyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kanunsuz yasalız haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı