Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kanun çıktı söyleyecek bir şey yok

  ANKARA
  15.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danıştay Başkanı Mustafa Birden, yüksek yargıyı yeniden düzenleyen yasayı değerlendirdi. Birden, “Kanunu Cumhurbaşkanı onayladı, artık söyleyecek bir şey yok. Ancak, bu kanun Danıştay’ın iş yükünü azaltmayacak” dedi.

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün jet onayının ardından Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Danıştay Başkanı Mustafa Birden’in yeni üyeler gelmeden seçim yapılmasını sağlamak için dört ay önce emekliye ayrılacakları iddiası yalanlandı. Birden ve Gerçeker’in görev süreleri yaş haddinden 1 Haziran’da aynı gün doluyor. Her iki başkana da Yargıtay ve Danıştay’a yeni üyeler seçilmeden “istifa edin baskısı” yapıldığı iddia edildi. Ancak, Danıştay ve Yargıtay kaynakları Hürriyet’e, “Erken emeklilik yok” bilgisi verdiler.

  Kanunu uygularız

  Kanun çıktı söyleyecek bir şey yok

  Danıştay Başkanı Mustafa Birden dün makamında gazetecilere, “Kanun Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Artık söyleyecek birşey yok. Bundan sonra bizim yapacağımız kanunu uygulamak. Ancak, bu kanun Danıştay’ın iş yükünü azaltmayacak” dedi.
  Birden, kanun hazırlanırken gerekçenin “davaların zaman aşımına uğraması” olarak gösterildiğini anımsatarak, şöyle dedi:
  “Danıştay’da tamamlanmayan davamız yok. Danıştay’ın iş yükünün azaltılması amacıyla 8 Şubat 2010’da bir rapor hazırlayarak, Adalet Bakanlığı ve Başbakanlığa ilettik. Cumhurbaşkanı’na uyarı, görüş ve önerilerimizi sunduk. Önerimiz dikkate alınsaydı, bir yıldır iş yükümüz zaten azalırdı. 30-40 bin dosyanın bize gelmesi önlenirdi.”
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı