Gündem Haberleri

GÜNDEM

    Kanserle savaşta yeni yöntemler

    Hürriyet Haber
    26.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.04.1998 - 00:01

    Beslenmeye dikkat

    Bilim adamları, beslenme ile göğüs kanseri arasında önemli bir ilişki olduğunu saptadılar. İngiltere'de her 12 kadından biri, ABD'de her 9 kadından biri göğüs kanserine yakalanırken, bilim adamları, göğüs kanserinin en az Japon, Çinli ve Kızılderili kadınlarda görüldüğünü ortaya çıkardılar. Bunun başlıca sebebinin beslenme olduğunu söyleyen bilim adamları ‘‘Japon, Çinli ve Kızılderili kadınlar daha az yağlı yiyor, balık ve soya ürünlerine daha fazla ağırlık veriyorlar’’ dediler. Bu yüzden de bilim adamları özellikle kızartmalardan kaçınmak gerektiğini söylüyorlar.

    Hasta hücrelerin intiharı

    Yeni bulunan bir proteinin, kanser tedavisinde çığır açabileceği öne sürüldü. Stanford Üniversitesi bilimadamlarının bulduğu ve ‘Toso’ adını verdikleri protein, kanserli hücrelerin de kendi kendini yok etmesine yani ‘intiharına’ neden olabilecek. Böylece, insan vücudunun bağışıklık sisteminin korunması sağlanacak.

    15 yaşında ikiz annesi

    İngiltere'de yaşı küçük olduğu için yasalara göre cinsel ilişki kurması, hatta evlenmesi bile yasak olan 15 yaşındaki Nicola Doherty'nin ikiz çocuk doğurması ülkeyi karıştırdı. 19 yaşındaki asker sevgilisi David Lake'ten olan 4 günlük kız ikizlerine Courtney ve Caithlyn adlarını takan Nicola, ‘‘Anne olmak için en ideal yaştayım. Onlar biraz büyüyünce yaşamıma yeni bir yön verebilirim’’dedi. Nicola'nın çocuk yaşta anne olmasını manşetten veren The Sun Gazetesi, genç çiftin kendi çocuklarına kötü örnek olabileceğinden korkan anne ve babaların görüşlerine yer verdi.


    Etiketler:
    

      EN ÇOK OKUNANLAR

        Sayfa Başı