Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kanserin geleceği annelerin elinde

  Emre BAYLAN/DHA
  20 Aralık 2009 - 11:11Son Güncelleme : 20 Aralık 2009 - 11:13

  Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof.Dr. Murat Tuncer, Türkiye'nin gelecek yıllarda kanser haritasına annelerin şekil vereceğini söyledi.

  Antalya'daki Papillon Ayscha Otel'de sona eren ‘3'üncü Prevantif Onkoloji Sempozyumu'na katılan Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof.Dr. Murat Tuncer, kanserin önlenebilir hastalık olduğuna dikkati çekti. Genetik geçiş gösteren ailevi kanserlerin tüm kanserlerin binde birinden daha az olduğunu bildiren Prof.Dr. Tuncer, kanserden korunma ile ilgili en temel konunun, bu hastalığın çoğunlukla yaşam tarzı kökenli olduğunun kabul edilmesi olduğunu kaydetti. Türkiye'de kanserle mücadelede tanı ve tedavi aşamasının geç evrelerde başladığını bildiren Prof.Dr. Tuncer, “Türkiye'de kanserli hastaların yüzde 60'ı önlebilir olduğu halde ölüyor. Bu insanlık için ayıp, ekonomi için çok büyük kayıp” dedi.

  Kanserden korunmanın bebeklik çağında başladığını vurgulayan Prof.Dr. Murat Tuncer, anne hem de bebeğin gelecekte kanser hastalığı riskinin azalması için mutlaka 2 yıl emzirilmesi gerektiğini söyledi. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini gerektiğinine dikkat çeken Prof.Dr. Tuncer, emzirilen bebeklerin kanser riskinin yanı sıra enfeksiyonlara karşı da dirençli bir bünyeye sahip olacağını kaydetti. Emziren annelerin, kadınlarda en çok görülen kanser tipi meme kanserine daha az rastlandığını belirten Prof.Dr. Tuncer, Hindistan'da bu amaçla yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre şehirlerde yayaşan kadınlarda, kırsalda yaşayan kadınlara oranla meme kanserine yakalanma oranının 5 kat daha fazla olduğuna dikkati çekti. Türkiye'nin gelecek yıllarda kanser haritasına annelerin şekil vereceğini belirten Prof. Dr. Murat Tuncer, bu amaçla özellikle anneleri bilgilendirme çalışması yaptıklarını kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı