Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kansere karşı hedef 1 milyon imza

  A.A
  04.02.2011 - 15:27 | Son Güncelleme:

  Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, Birleşmiş Milletler'deki tüm ülkelerin kansersiz bir dünya için “Dünya Kanser Bildirgesi”ni imzalayacağını söyledi.

  Kutluk, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumunda, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yaptığı basın toplantısında, dünyada her yıl 12.7 milyon kişiye kanser tanısı konulduğunu ve 7.6 milyon kişinin kanser nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi. Önlem alınmadığı takdirde 2030 yılında dünya genelinde 26 milyon yeni tanı kanser vakasının ve 17 milyon ölümün görüleceğinin tahmin edildiğine dikkati çeken Kutluk, kanserde en hızlı artışın düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşanacağını vurguladı.

  Kutluk, kanser türlerinin yüzde 30-40'ının önlenebilir olduğunu ifade ederek, kanserlerin tütün kullanımı, aşırı alkol tüketimi, güneşe maruz kalma ve obezite ile ilişkili olduğunu söyledi. Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite gibi yaşam davranışlarının benimsenmesi ile risk faktörlerinin azaltılabileceğini dile getiren Kutluk, şunları kaydetti:

  “Dünya Kanser Gününde 'Birlikten kuvvet doğar' sloganı ile Birleşmiş Milletler'deki tüm ülkeler kansersiz bir dünya için 'Dünya Kanser Bildirgesi'ni imzalayacak. Bu nedenle bu yılın sonunda Birleşmiş Milletler'de bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele toplantısında kanser bildirgesi sunulacak. Bulaşıcı olmayan hastalıklardan kanser, kalp, şeker ve solunum hastalıkları burada ele alınacak. Bu 4 hastalık, ölümlerin yüzde 60'ını oluşturuyor. Bu 4 hastalığa karşı kaynakların yüzde 2'si kullanılıyor. 2011'de BM'de yapılacak bu toplantı bir çağrıdır. Biz de bu çağrıya 'destek verin' diyoruz. Çünkü, Dünya Kanser Örgütü 1 milyon imza toplayarak bunu sunmak istiyor.”

  Kampanyaya destek verin

  Dünyada 120'den fazla ülkede 400'ün üzerinde üye kuruluşu bünyesinde toplayan Uluslararası Kanser Savaş Örgütü'nün kampanyasına “www.dunyakansergunu.org web” adresinde destek verilebilecek. Dünya Kanser Bildirgesi, özellikle kanserlerin yüzde 40'ının önlenebilir olmasından yola çıkarak, ülkelere yeni sağlık yapılandırmaları öneriyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı