KAYSERİ HABERLERİ

Kanser Tedavisinde İmmunoterapi Yöntemi

DHA
01.04.2016 - 13:32Son Güncelleme :

Kanser Tedavisinde İmmunoterapi Yöntemi

DHA

KAYSERİ (DHA) –ACIBADEM Kayseri Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Büyükçelik, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle yaklaşık 60 yıllık bir geçmişi olan immunoterapi hakkında bilgiler verdi.

Kanserle mücadelede radyoterapi ve kemoterapi dışında kişinin kendi bağışıklık sisteminin de tedavi amacıyla kullanılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Abdullah Büyükçelik, “Vücut savunma sistemini destekleyerek kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olan immünoterapi, kemoterapi ve radyoterapinin klasik tıpta uzun yıllardır ön planda yer alması nedeni ile arka planda kaldı, ancak 2006 yılı sonrası immunoterapide yapılan çalışmaların sonuçları tedavilere hız kazandırmaya başladı” dedi.

Prof. Dr. Büyükçelik, vücudun bağışıklık sistemini kanserli hücrelere karşı daha etkili ve güçlü saldırılar yapacak şekilde yükselten immunoterapinin, kanserli hücrelerin büyüme ve yayılmasını durdurmayı veya hücrenin tamamen ortadan kaldırılmasını amaçladığını söyledi. Bağışıklık sisteminin çoğu zaman kanserli hücreleri belirleyip, saldırı mekanizması ile bu hücrelerin gelişimini engellediğini söyleyen Büyükçelik, “Bazı durumlarda çeşitli kanser türleri, vücudun savunma mekanizmasını devre dışı bırakıyor. Böylece hiçbir savunma mekanizmasıyla karşılaşmayan kanserli hücreler, kontrolsüz çoğalıyor ve daha büyük bir alana yayılıyor” ifadelerini kullandı.

İmmunoterapi tedavisinin kanserde ana yöntem olarak kullanıldığını belirten Büyükçelik, “İmmunoterapi yöntemi uzun süren klinik yarar sağlayabiliyor. Örneğin cilt kanseri olan melanomda bu yöntemle metastatik hastalıkta yaşam süresi uzuyor ve hasta uzun dönem hayatta kalabiliyor” şeklinde konuştu.

Melanom tedavisinde başlayan çalışmaların hızla diğer kanserlere de yöneldiğini kaydeden Büyükçelik, immunoterapinin aynı zamanda akciğer kanseri tedavisinde ve standart tedavi sonrası ilerleyen hastalıkta etkili olduğunu ifade etti.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kanser Tedavisinde İmmunoterapi Yöntemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2016 tarihinde saat 13 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kanser Tedavisinde İmmunoterapi Yöntemi haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:40
 • Guneş
  07:22
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:28
 • Yatsı
  18:59
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı