ÇANAKKALE HABERLERİ

Kanser riskini azaltmak için bu uyarılara dikkat

DHA
31.03.2016 - 16:07Son Güncelleme :

Kanser riskini azaltmak için bu uyarılara dikkat

DHA

ÇANAKKALE İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük, sigarayı bırakmak veya düzenli egzersizlerle kansere yakalanma riskinin azaltılabileceğini açıkladı.

Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, kanserde erken teşhisin hayat kurtaracağını belirtti. Kanserin günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olup, sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle de önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu bildiren Dr. Burhan Kütük, kanserde risk faktörlerine dikkat çekerek “Biyolojik risk faktörleri; yaş, cinsiyet ve ırk gibi fiziksel özelliklerdir. Fiziksel ve biyolojik özelliklerin, kanser için risk faktörü olup olmayacağı, kanserin tipine bağlıdır. Çevresel risk faktörleri ise yaşadığınız ya da çalıştığınız çevre koşulları kanser gelişimi için risk faktörü olabilir. Ev ya da iş yerinde bulunan bazı maddeler, kanser riskini artırır. Asbest, radon, hava kirliliği, UV radyasyon, sigara dumanına maruz kalma çevresel risk faktörlerindendir. Genetik risk faktörleri, aileden kalıtımsal olarak geçen genlerle ilişkilidir. Davranışsal risk faktörleri ise sigara kullanmak, diyet, egzersiz ve alkol tüketimi gibi değiştirebileceğiniz risk faktörleridir. Sigarayı bırakmak veya düzenli egzersizlerle kansere yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz" ifadelerine yer verdi. Bir toplumda kanserden ölümlerin azaltılabilmesi için kanserin erken evrede teşhis edilmesi gerektiğine dikkat çeken Kütük, “Kanser taraması yapılabilen ve toplumda en sık görülen kanserler arasında kadınlarda meme ve rahim ağzı kanseri, hem erkek hem de kadınlarda ise bağırsak kanseri gelmektedir. Sağlıklı kişilerde belirli aralıklarla Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz yaptırılacak kanser taramalarıyla (muayene ve tetkiklerle) meme, rahimağzı ve bağırsak kanserleri erken dönemde teşhis edilmektedir. Rahim ağzı kanseri taraması rahim ağzından alınan HPV/smear testi ile yapılır. Vatandaşlarımızı taramalarını ücretsiz yaptırmak üzere KETEM, Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezlerine bekliyoruz. Meme kanseri taraması mamografi çekilerek yapılır. 40-69 yaş arası bayanları kapsamakta olup, 40-69 yaş arası bayanların 2 yılda bir mamografi filmi çektirerek meme kanseri taramasını yaptırması gerekmektedir" diye konuştu.

Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)

Fotoğraf

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Kanser riskini azaltmak için bu uyarılara dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 16 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kanser riskini azaltmak için bu uyarılara dikkat haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı