KAYSERİ HABERLERİ

Kanser Nedeniyle Meme Kaybı Tarihe Karışıyor

IHA
30.09.2015 - 12:03Son Güncelleme :

MEMORİAL

IHA

Kadınlarda en çok görülen kanser türleri arasında yer alan meme kanseri, günümüzdeki tedavi yöntemleri sayesinde meme kaybı ile sonuçlanmıyor. Kanser nedeniyle meme ameliyatı olan hastalar; kaybedilen meme dokusunun yerini doldurmak amacıyla silikon meme protezi, karın, sırt ve kalça bölgelerinden alınan parçalarla hazırlanan dokularla organ kaybı travması yaşamıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Teoman Eskitaşçıoğlu, meme ameliyatlarında yeni cerrahi teknikler hakkında bilgi verdi.
Yeni meme yapımı için uygun zaman beklenmeli
Kanser nedeniyle memesi alınan hastalarda anında veya geç dönemde meme yapımı planlanabilir. genellikle erken hastalığın erken evrelerinde anında rekonstrüksiyon uygun iken radyoterapi ya da kemoterapi gibi ek tedavi gerektiren daha geç dönem hastalarda ise rekonstrüksiyon işlemi anında veya geç dönemde gerçekleştirilir. Yapılacak rekonstrüksiyonun zamanı ve şekline tedaviyi planlayan doktorların oluşturduğu meme konseyi ve hasta ile birlikte karar verilmektedir.
Hastanın fiziksel özellikleri önemli
Memenin yeniden oluşturulması için hastanın yaşı ve kilo durumuna göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Genç yaşta ve ileride çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda, gebelik döneminde karın duvarının zayıflamaması için karından doku alınmaz. Bunun yerine sırt bölgesi tercih edilir. Obezite sorunu yaşayan hastalarda ise karında ileri derecede yağ dokusu varsa yine vücudun farklı bölgelerinden doku aktarımı yapılır. Çünkü fazla yağ dokusu ameliyat sonrasında beslenme problemlerine yol açıp, yağ nekrozu, enfeksiyon ve önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu tür işlemlerin, hastaların fiziksel özellikleri dikkate alınarak uygulanması büyük önem taşımaktadır.
Silikon ile birlikte vücudun kendi dokusu
Meme kanserine bağlı olarak kaybedilen organın yerine yapılacak yeni meme, silikonun yanı sıra hastanın kendi dokusundan yararlanılarak da gerçekleştirilmektedir. En sık uygulanan yöntemlerden biri, karın bölgesinde yeterli deri ve deri altı dokusu bulunan, kilo ve doğumlara bağlı sarkan dokudan yararlanmaktır. Karın alt bölgesinde; deri altındaki kas, üzerindeki deri ve derialtı dokusuyla birlikte hazırlanarak meme şekline dönüştürülebilmektedir. Karın bölgesinde yeterli deri ve deri altı dokusu bulunmayan veya daha önceki ameliyatlar nedeniyle karın bölgesi kullanılamayan hastalarda, kalçadan ya da sırttan alınan dokular ile meme onarımı yapılmaktadır. Bu hastalar vücut bütünlükleri korunmuş olarak ameliyattan 2-3 hafta sonra sağlığına kavuşmakta ve günlük yaşamlarına 4-6 hafta içinde dönebilmektedir.
Radyoterapi sonrası yeni meme başı
Meme kanserinde, kitle meme başına yakınsa meme başı çıkarılmaktadır. Bu bölgeye uzak kitlelerde ise meme başı korunabilmektedir. Bu durumda yeni meme yapımı işlemi çok daha kolay gerçekleşebilir. Ancak meme başını alınan hastalarda, radyoterapi kemoterapi dönemleri bittikten sonra meme başını yeniden oluşturma aşamasına geçilebilir. Meme başı alınmışsa bile hastanın tedavisi tamamlandıktan sonra cerrahi müdahalelerle yeni bir meme başı yapılabilir. Daha sonra o bölge renklendirilerek iki meme başı tonu birbirine çok yakın olacak şekilde meme başı kompleksi oluşturulmaktadır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kanser Nedeniyle Meme Kaybı Tarihe Karışıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2015 tarihinde saat 12 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kanser Nedeniyle Meme Kaybı Tarihe Karışıyor haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:57
 • Guneş
  07:41
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:25
 • Yatsı
  18:58
Sayfa Başı