Gündem Haberleri

  Kanser ilacı kısıtlamasına karşı hukuk mücadelesi

  Nesrin COŞKUN/İZMİR, (DHA)
  31.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Sami Özdemir, öğretmen eşi Mevlüde Özdemir ve onun gibi kanser tedavisi gören hastalar için hukuk mücadelesi başlattı.

  Eşinin ve pek çok kanser hastasının tedavisinde zorunlu olan ’Trastuzumab’ adlı ilacın kullanımının, bir genelgeyle beş ay önce kısıtlandığını belirten Özdemir, "Sağlıkta tasarruf diye çıkarılan bu genelge kanser hastalarına öl demekten başka bir anlam taşımıyor. İptali için Danıştay’a başvurdum" dedi.

  48 yaşındaki üç çocuk annesi öğretmen Mevlüde Özdemir’e geçen Haziran’da meme kanseri tanısı konuldu. Mevlüde Özdemir’in, birkaç gün sonra da kanserli sağ göğsü ile 18 lenf bezi ameliyatla alındı. Yüksek riskli meme kanseri tedavisi için kemoterapi yapılan Mevlüde Özdemir’in tedavisinin ’Trastuzumab’ adlı ilaçla bir yıl sürdürülmesine karar verildi. Sağlık Bakanlığı’na başvuran Sami Özdemir, ilacı alamayacağını öğrenince şoke oldu.

  Özdemir, "Bakanlığın bu ilacın sadece dokuz haftalık bölümünün bedelinin ödediği bildirildi. Oysa eşimin bu ilacı bir yıl boyunca kullanması gerekiyor. Bakanlıktakiler ilacın uzun süreli bedelinin ödenmesi için hastalığın metastas yapmış olması gerektiği söyleyip doktorumuzdan rapor almamızı önerdi. Ama bu kabul edilebilir bir şey değil. Bu ilacın bir yıllık bedeli 60 bin YTL. Bir devlet memuru olarak bunun altından kalkmam mümkün değil. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de durumu bir mektupla bildirdim. Yeniden bir düzenlemenin yapılmasını istedim. Ayrıca genelgenin iptali için Danıştay’a başvurdum. Bu mücadeleyi tedavi görmesi gereken tüm hastalar için yapıyoruz" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı